Trwa ładowanie...

Niedługo premiera nowego chińskiego samolotu. Przypomina koncepcję EA-18G Growler

W Chinach trwają przygotowania do pokazów lotniczych połączonych z wystawą, które odbędą się w przyszłym tygodniu na lotnisku Zhuhai.

Share
J-16D
J-16DŹródło: Twitter, fot: Chiny
d1atvl1

W związku z przygotowaniami, o których informuje Defenseworld.net na lotnisko zaczynają trafiać samoloty, a ostatnio dotarł tam mający mieć dopiero oficjalną premierę J-16D. O ile wprowadzone do służby w 2015 roku myśliwce J-16 są już dobrze znane, ponieważ to kopie rosyjskich myśliwców SU-30, to zaprezentowana wersja D jest czymś całkowicie innym.

Wersja D została wyposażona w dwa zasobniki walki elektronicznej umieszczone na końcówkach skrzydeł, dzięki którym samolot może prowadzić zagłuszanie wrogich stacji radiolokacyjnych bądź utrudniać namierzanie własnych samolotów.

d1atvl1

Jest to identyczna koncepcja do wyspecjalizowanych w walce elektronicznej amerykańskich maszyn Boeing EA-18G Growler, które swoim sprzętem pokładowym zapewniają ochronę pobliskim myśliwcom i znacznie utrudniają życie wrogim operatorom systemów przeciwlotniczych. Podobno jeden z nowych J-16D brał udział w niedawnym naruszeniu Tajwańskiej przestrzeni powietrznej z 5 września.

Chińczycy podkreślają też, że awionika w samolocie jest krajowej produkcji (potencjał tworzenia zaawansowanej elektroniki mają) tak samo jak silniki. Druga kwestia jest interesująca z tego względu, że przez lata Chińczycy nie byli w stanie poprawie skopiować rosyjskich silników Saturn AL-31FP.

Najwyraźniej wreszcie się im to udało oraz sam fakt wprowadzenia wyspecjalizowanej jednostki walki elektronicznej stanowi nijaki hołd dla Growlerów posiadanych także przez RAAF.

d1atvl1

Podziel się opinią

Share
d1atvl1
d1atvl1
Więcej tematów