Trwa ładowanie...
d1yi1se
CHIP

Niebezpieczny trojan bankowy zagraża użytkownikom Androida

Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli nowego trojana zaprojektowanego do wykradania pieniędzy z kont bankowych osób korzystających z systemu Android. Cyberprzestępcy wbudowali ten złośliwy program, nazwany Android.BankBot.65.origin i rozpowszechniany pod pozorem oryginalnego oprogramowania, w oficjalną aplikację do bankowości online.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niebezpieczny trojan bankowy zagraża użytkownikom Androida
(Fotolia / Pio Si)
d1yi1se

Analitycy bezpieczeństwa zaznajomili się z takim schematem dystrybucji już jakiś czas temu: cyberprzestępcy wstrzykiwali złośliwy kod w legalne aplikacje, rozsiewając je po wielu katalogach z oprogramowaniem i po zasobach plików współdzielonych. Ponieważ zarażona aplikacja wygląda i działa jak legalna, bardzo prawdopodobne jest, że potencjalne ofiary zainstalują ją na swoich urządzeniach mobilnych. Jednakże zamiast prawdziwego programu, użytkownicy dostają zmodyfikowaną wersję, zawierającą trojana zdolnego do wykonywania złośliwych działań na zainfekowanym urządzeniu.

Ostatnio analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli trojana bankowego Android.BankBot.65.origin wbudowanego w aplikację do bankowości online rosyjskiego banku Sberbank i dystrybuowanego z użyciem schematu opisanego powyżej. Dodając złośliwą funkcjonalność do programu, cyberprzestępcy zmodyfikowali go i osadzili nową wersję na jednej z popularnych stron przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. Zarażona kopia aplikacji działa dokładnie tak samo jak jej oryginalna wersja, więc użytkownicy nie uważają pobranego programu za złośliwy, co zagraża bezpieczeństwu ich poufnych danych. Jak dotąd ponad 70 właścicieli urządzeń z Androidem pobrało już tę zmodyfikowaną aplikację.

To malware jest dość podobne do innych trojanów bankowych. Przykładowo, jak inne trojany należące to tej rodziny, Android.BankBot.65.origin może wykonywać następujące działania: po komendzie z serwera potrafi przechwytywać przychodzące wiadomości i wysyłać SMS-y na numery określone przez cyberprzestępców. Co więcej, Android.BankBot.65.origin może dodawać teksty do listy przychodzących wiadomości SMS. Używając tych metod, cyberprzestępcy potrafią wykradać pieniądze z kont bankowych użytkowników (wysyłając komendy SMS do przesłania pieniędzy z konta ofiary na konto cyberprzestępców, lub przechwytując wiadomości zawierające kody weryfikacyjne) i wdrażać inne nieuczciwe schematy działań. Na przykład, cyberprzestępcy potrafią umieścić specjalnie wygenerowaną wiadomość informującą użytkownika, że jego karta kredytowa została zablokowana z prośbą o kontakt telefoniczny z "bankiem" na podany numer lub wiadomość z prośbą o uzupełnienie konta telefonu komórkowego "krewnego, który wpadł w kłopoty", albo inną wiadomość
tego typu.

d1yi1se

Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web usilnie rekomendują posiadaczom urządzeń z systemem Android pobieranie aplikacji do bankowości online tylko z pewnych źródeł (przykładowo - Google Play lub oficjalne strony organizacji finansowych)

Zobacz także: Twarze płaczących dzieci na niebie w Chinach

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Za usunięcie historii z przeglądarki grozi mu 20 lat więzienia

d1yi1se

Podziel się opinią

Share
d1yi1se
d1yi1se
Więcej tematów