ycipk-2yyrle

Nie garb się! Podpowiadamy, jak należy siedzieć przy komputerze

Ze statystyk wynika, że tylko jedno na sto stanowisk w polskich biurach jest prawidłowo przystosowane do długotrwałego użytkowania komputera. Domyślamy się, że jeszcze gorzej jest w naszych domach, gdzie zupełnie nie pilnujemy swojej postawy czy odpowiedniego oddalenia od monitora - ważne, żeby w danym momencie było nam wygodnie. Takie podejście powoduje, że coraz więcej z nas cierpli na bóle kręgosłupa i problemy ze wzrokiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie garb się! Podpowiadamy, jak należy siedzieć przy komputerze
(Thinkstockphotos)
ycipk-2yyrle

Krzesło
To najważniejsza część twojego stanowiska. Dlatego jeśli dużo czasu spędzasz przed komputerem w domu, nie warto oszczędzać na jego kupnie. Musi ono spełnić kilka podstawowych warunków:
- regulacja - im więcej parametrów możemy regulować, tym lepiej. Absolutnym minimum jest regulacja wysokości siedziska, ponieważ podczas pracy nasze stopy powinny spoczywać płasko na podłodze, a kolana powinny być ugięte pod kątem prostym.
- dopasowane oparcie - podczas wybierania fotela, należy szczególną uwagę poświęcić kształtowi oparcia. Zdecydujmy się na takie, które jest lekko wygięte do przodu i dobrze podpiera odcinek lędźwiowy naszego kręgosłupa.

Monitor
Jeśli pracujecie jeszcze na monitorach starego typu (CRT), koniecznie wyposażcie go w filtr. Dużo mniej szkodliwe są monitory ciekłokrystaliczne. Monitor ustawiamy na wprost - tak, aby oczy znajdowały się 40-7. cm od obrazu. Jego górna krawędź powinna znajdować się kilka centymetrów poniżej poziomu naszych oczu. Pamiętajmy też, żeby unikać bezpośredniego światła słonecznego padającego na monitor.

Biurko
Jego optymalna wysokość to 67-8. cm. Najlepiej usiąść i sprawdzić, na jakiej wysokości znajdują się nasze łokcie - powinny znajdować się mniej więcej na wysokości blatu. Ważne również, aby było na tyle szerokie, żeby oprócz wystarczająco oddalonego monitora, zmieściło także klawiaturę i ok. 10-15 cm pustej przestrzeni na podparcie dla nadgarstków.

ycipk-2yyrle

Odpowiednie wyposażenie stanowiska, to połowa sukcesu. Należy również co godzinę, dwie wstać i wykonać kilka ćwiczeń - skrętów, skłonów, rozciągnięć. Jeśli na co dzień pracujemy przy biurku, pomyślmy także o dodatkowej aktywności fizycznej (aerobik, pływanie).

Zobacz, jak poprawić kondycję i zdrowie!

(fot. PAP / WP.PL)
Podziel się

Dołącz do nas na Facebooku

ycipk-2yyrle

jg/gb/gb

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2yyrle

ycipk-2yyrle
ycipk-2yyrle