ycipk-461sp3

Nawet trzy razy szybsze WiFi! Koniec z problemami z siecią na koncertach, lotniskach i meczach?

Badacze z MIT opracowali sposób na nawet kilkukrotne zwiększenie przepustowości łączy internetowych podczas dużych zgromadzeń – poprzez koordynację sygnałów z wielu routerów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawet trzy razy szybsze WiFi! Koniec z problemami z siecią na koncertach, lotniskach i meczach?
(Fotolia)
ycipk-461sp3

W miejscach, w których gromadzi się dużo ludzi - np. na lotniskach, koncertach czy wydarzeniach sportowych –. instaluje się wiele routerów. Jednak działając równocześnie, mogą one się nawzajem zakłócać, co skutkuje znacznym obniżeniem szybkości połączenia.
Nowa metoda opiera się na ulepszeniu współpracy pomiędzy routerami działającymi w jednej sieci.

Naukowcy z MIT opracowali algorytm przetwarzający sygnał z routera w taki sposób, aby routery mogły przesyłać dane na tej samej częstotliwości, nie wchodząc sobie w drogę. Skoordynowane sygnały mogą dzięki temu podróżować do poszczególnych odbiorców bez negatywnego wpływu na jakość połączenia.

- _ W świecie dzisiejszych sieci bezprzewodowych nie da się rozwiązać problemu wolnych połączeń poprzez dodawanie jeszcze większej liczby nadajników, ponieważ wciąż będą się one nawzajem zakłócać _ –. tłumaczy Ezzeldin Hamed, jeden z członków zespołu badawczego.
- _ Odpowiedzią na ten problem jest takie zaprogramowanie punktów dostępu, aby ze sobą współpracowały i efektywnie wykorzystywały dostępne spektrum _ - dodaje.

ycipk-461sp3

Technologia nazywa się MegaMIMO 2.0 i jest rozszerzeniem technologii MegaMIMO, koordynującej różne anteny znajdujące się w jednym punkcie dostępu. System przetestowano dotychczas jedynie w kontrolowanym środowisku: badacze z MIT stworzyli imitację sali konferencyjnej za pomocą czterech laptopów poruszających się na robotach Roomba. Wynik tego testu wskazuje, że dzięki MegaMIMO 2.0 szybkość transferu danych może wzrosnąć 3,3-krotnie, zaś zasięg sygnału –. co najmniej dwukrotnie.
Technologia może potencjalnie pomóc w rozwiązaniu podobnych problemów z zakłóceniami w sieciach komórkowych - podkreślają badacze. Następnym krokiem w rozwoju MegaMIMO 2.0 ma być próba skoordynowania kilkudziesięciu routerów, co może jeszcze bardziej zwiększyć przepustowość.

- _ Metoda ta pozwala na dostarczanie WiFi w zupełnie nowy sposób na kampusach uniwersyteckich i w przedsiębiorstwach _ – komentuje prof. Sachin Katti z Uniwersytetu Stanforda. - _ Podczas gdy aktualnie oferowane rozwiązania mają problemy związane z niewielką, nierównomierną wydajnością, ta technologia ma szansę dostarczyć połączenie o wysokiej wydajności każdemu użytkownikowi. _

A teraz kliknij w obrazek i przekonaj się, jak łatwo można przyspieszyć internet w domu.

Jak przyspieszyć internet?
Podziel się
ycipk-461sp3

Źródło: PAP

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-461sp3

ycipk-461sp3
ycipk-461sp3