Nawet jeśli nie masz iPhone'a to wiele zawdzięczasz Apple

Nawet jeśli nie masz iPhone'a to wiele zawdzięczasz Apple
09.01.2017 14:24
1 / 5
Nawet jeśli nie masz iPhone'a to wiele zawdzięczasz Apple
Źródło zdjęć: © Apple

Dokładnie 10 lat temu Steve Jobs przedstawił światu pierwszy telefon iPhone i wyznaczył trend, którym do dziś podążają wszyscy pozostali producenci smartfonów. iPhone był pierwszym smartfonem jaki dziś znamy. Chociaż wcześniej pojawiały się telefony z ekranem dotykowym, odtwarzaczem mp3, czy przeglądarką internetową, to dopiero Apple połączył te wszystkie możliwości w formie smartfona. I jak zawsze zrobił to mocno dbając o design.

Ekran dotykowy

2 / 5
323939860488726953
Źródło zdjęć: © Apple

Apple nie wynalazł ekranu dotykowego, ani nie zastosował go jako pierwszy w telefonie komórkowym, jednak to właśnie iPhone, łącząc te zastosowania, pokazał jak będą wyglądały telefony w przyszłości. Dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego można było zrezygnować z fizycznej klawiatury na rzecz obsługi telefonu palcami. Dziś nie wyobrażamy sobie aby mogło być inaczej, ale jeszcze 10 lat temu telefony z klawiaturą były normą. Po raz pierwszy obraz na ekranie telefonu można było przewijać tak łatwo i tak płynnie. Podczas prezentacji pierwszego iPhone to właśnie przewijanie obrazu wywołało jedne z najgłośniejszych okrzyków zachwytu.

Multi-touch

3 / 5
323939860488858025
Źródło zdjęć: © Fotolia | zhu difeng

Apple jako pierwszy zastosował multi-touch, czyli obsługę gestów na ekranie dotykowym, a nie tylko pojedyncze przyciśnięcia. To dzięki Apple dziś możliwe jest zmniejszanie, powiększanie i obracanie zdjęć gestami dwóch palców.

Prawdziwy internet w telefonie

4 / 5
323939860488989097
Źródło zdjęć: © Apple

Jeszcze zanim światu został pokazany pierwszy iPhone internet można było oglądać na ekranie telefonu. Jednak przeglądarki w telefonach były mocno ograniczone w porównaniu z wersjami komputerowymi. Strony były uboższe i nie wyświetlały pełnych informacji. iPhone jako pierwszy mógł wyświetlać pełne strony internetowe tak samo jak przeglądarki na komputerze.

Interface i design

5 / 5
323939860489120169
Źródło zdjęć: © PAP | Terry Shmidt

Apple zapoczątkował trend smartfonów który znamy dziś. Czyli duży, zajmujący prawie całą powierzchnię, ekran dotykowy, przycisk „home”, kolorowe „kafelki” aplikacji. Chyba największym talentem Steve’a Jobsa było dążenie do tego, aby jego urządzenia były jak najbardziej „user friendly”, a także żeby dobrze wyglądały. To właśnie dzięki trendowi zapoczątkowanemu przez iPhone, dzisiejsze smartfony możemy obsługiwać jednym palcem, najważniejsze funkcje aplikacji mamy zawsze pod ręką, a smartfony wyglądają stylowo.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)