Nawet dyrektor FBI zakleja kamerkę internetową w laptopie. Oto powód

Nawet dyrektor FBI zakleja kamerkę internetową w laptopie. Oto powód

Nawet dyrektor FBI zakleja kamerkę internetową w laptopie. Oto powód
Źródło zdjęć: © Fotolia
15.09.2016 17:19, aktualizacja: 15.09.2016 17:51

James Comey pełni obowiązki dyrektora FBI. Niespełna dwa tygodnie temu pojawił się na Kenyon College w Ohio, gdzie wygłosił ciekawe przemówienie. W jego trakcie przyznał się też do zaklejania taśmą kamerki internetowej w swoim prywatnym laptopie.

W swoim przemówieniu Comey powiedział m.in., że w Ameryce "absolutna prywatność" nigdy nie istniała, aż do dziś, gdzie domyślne szyfrowanie tworzy przestrzenie, do których organy ścigania nie mają dostępu nawet z nakazem sądowym. - czytamy na dobreprogramy.pl.

Zaklejanie kamerek coraz bardziej popularne

Comey przyznał się do zaklejania kamerki w odpowiedzi na pytanie jednego ze studentów, które dotyczyło zjawiska panoptykonu - wszechobecnego nadzoru. Dyrektor FBI, jako osoba obejmująca ważne stanowisko, wpadł na dobry pomysł, bowiem hakerzy i szpiedzy tylko czyhają na to, by za cel obrać sobie urzędników państwowych. Wystarczy, że włamią się na ich prywatne urządzenia, co może przynieść fatalne skutki.

Jak hakerzy włamują się do prywatnych urządzeń urzędników państwowych? Wykorzystują oni trojany, dzięki którym możliwy jest zdalny dostęp - RAT, do kontrolowania komputerów. Wtedy możliwe jest nagrywanie rozmów, a nawet włączanie kamery internetowej. Jednak nie wszyscy popierają działania Comeya, zarzucając mu hipokryzję. Oto jeden z wpisów:

Wpis ten umieścił na Twitterze Christopher Soghoian - starszy technolog i analityk z ACLU. Uznał on, iż "patrioci nie zakrywają swoich kamerek" oraz, że "bezprawna inwigilacja za pomocą kamerek internetowych" jest powszechnie dostępna.

_ - Nie sądzę, że powinno nas to przerażać. Myślę, że należy dociekać szczegółowych informacji na temat tego, w jaki sposób rząd prowadzi inwigilację, w jaki sposób działają konkretne urządzenia i jak są kontrolowane, by wiedzieć co jest prawdą. Na kamerce mojego prywatnego laptopa umieściłem kawałek taśmy, ponieważ widziałem, że ktoś mądrzejszy ode mnie tak właśnie zrobił. Dlatego też uważam, że należy pracować nad tym, by ludzie, szczególnie młodzi, byli świadomi czyhających zagrożeń, ale też mieli potrzebę zdobywania informacji związanych z inwigilacją i zaangażowania się w dyskusję na ten temat - _ powiedział Comey podczas wizyty na Uniwersytecie.

Apple, FBI i martwy terrorysta

Wypowiedź dyrektora FBI na temat zaklejania kamerek pojawiła się zaledwie po kilku tygodniach od głośnego zajścia pomiędzy firmą Apple i FBI. Sąd nakazał Apple utworzyć lukę w systemie iOS, która pomogłaby śledczym w obejściu zabezpieczeń iPhone'a, który należał do martwego terrorysty.

Warto zakryć kamerkę

Zakryj swoją kamerkę internetową np. kawałkiem taśmy lub zaślepką. Jeśli w danej chwili nie korzystasz ze swojego laptopa, nie zapomnij zamknąć jego klapy. Dodatkowo pamiętaj o aktualizowaniu systemu operacyjnego oraz aktualizacji zabezpieczeń. Bądź czujny! Nie otwieraj podejrzanych linków i załączników, które otrzymujesz w mailach, bądź za pośrednictwem portali społecznościowych. Wszystko to może przyczynić się do inwigilacji twojego urządzenia.

_ ew _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)