Trwa ładowanie...
dg161d7

Naukowcy znaleźli sposób na zwiększenie żywotności baterii. Chodzi o specjalną nanopowłokę

Pokrycie jednego z elementu akumulatora specjalną powłoką umożliwia wydłużenie nie tylko jej żywotności, ale także mocy. Technologia sprawdziłaby się zarówno w elektronice przenośnej, jak i autach elektrycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powłoka pozwoliłaby na wydłużenie żywotności i czasu działania sprzętu bazującego na akumulatorach
Powłoka pozwoliłaby na wydłużenie żywotności i czasu działania sprzętu bazującego na akumulatorach (Unsplash.com)
dg161d7

Akumulatory litowo-jonowe spotykamy wszędzie - w smartfonach, laptopach, słuchawkach bezprzewodowych a nawet... w szczoteczkach elektrycznych.

Takie ogniwo w dużym uproszczeniu składa się z dwóch elektrod - katody i anody zanurzonych w cieczy zawierającej sole litu. Akumulatory mają określoną ilość cykli, po której tracą swoją żywotność i wymagają wymiany. Wygląda na to, że istnieje sposób na odłożenie jej w czasie.

Naukowcy z Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych przy współpracy z Uniwersytetem Nauki i Technologii w Hong Kongu opracowali nanopowłokę o nazwie PEDOT. Jest ona nakładana w procesie chemicznego osadzania z fazy gazowej.

dg161d7

Proces ma skomplikowaną nazwę, jednak w dużym skrócie polega na pokrywaniu przedmiotów cienką powłoką z udziałem lotnych związków i wysokiej temperatury. Zapewnia 100 proc. pokrycie powierzchni i jednocześnie uzyskanie niezwykle cienkich warstw.

  Unsplash.com
(Unsplash.com)

Według naukowców powłoka PEDOT zapobiega osadzaniu się niepożądanego nalotu, który zmniejsza żywotność katody. Poza tym ułatwia transport ładunku elektrycznego między elektrodami, co pozwala zwiększyć jej moc poprzez podniesienie napięcia (z 4,2 V do 4,6 V).

Zdaniem naukowców rozwiązanie może znacznie polepszyć doświadczenia użytkowników jeśli chodzi o urządzenia zasilane akumulatorami. Zmniejszyłoby to koszt produkcji i mogłoby wydłużyć czas działania smartfonów, laptopów a nawet samochodów elektrycznych.

Słyszeliśmy już o wielu potencjalnie rewolucyjnych technologiach zasilania, np. ze strony Norwegów. Dużo jednak na tym polu się nie zmieniło. Miejmy jednak nadzieję, że w końcu coś się ruszy.

dg161d7

Podziel się opinią

Share
dg161d7
dg161d7
Więcej tematów