Karolina Modzelewska, 22 października 2019 15:41

Naukowcy zmartwieni. Mózgi tworzone w laboratorium mogą być świadome

Tweetnij Komentuj

Postęp w nauce często nie idzie w parze z powszechnie przyjętymi zasadami etyki. Dlatego też wątpliwości mają naukowcy, którzy pracują na mini mózgach, hodowanych w laboratoriach. Stwierdzili, że mogą one posiadać świadomość i odczuwać niekończące się cierpienie.

Mini mózgi bardzo szybko zyskały miano przełomu w medycynie. Dotychczas wykorzystano je do zbadania m.in. schizofrenii i autyzmu. W planach są badania nad Alzheimerem, Parkinsonem i zwyrodnieniem plamki żółtej. Jednak naukowcy coraz częściej zastanawiają się, czy tym razem nie przekroczono granic etyki. Grupa badaczy z Green Neuroscience Laboratory planuje nawet wydać ostrzeżenie w tej sprawie.

Świadome istnienie bez ciała

Zdaniem Elan'a Ohayon'a, dyrektora Green Neuroscience Laboratory w San Diego w Kalifornii, nawet jeśli istnieje cień szansy, że organoidy mają możliwość czucia, można mówić o przekroczeniu granic etyki.

Dlatego też, Green Neuroscience Laboratory dąży do tego, aby władze zakazały wszystkich badań, w trakcie których dochodzi do umieszczania ludzkich mini mózgów w ciałach zwierząt, a także tych, gdzie istnieje możliwość, że organoidy będą odczuwały cierpienie.

Pokaż...

Apel naukowców

Ohayon oraz jego współpracownicy z Green Neuroscience Laboratory podkreślają, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych eksperymentów, które ostatecznie potwierdzą, że mini mózgi nie posiadają świadomości i nie cierpią. Zdania w tej sprawie są bowiem podzielone.

W jednym z ostatnich badań naukowcy z Harvardu wykazali, że organoidy mózgowe rozwijają bogatą różnorodność tkanek – od neuronów kory mózgowej po komórki siatkówki. Mini mózgi hodowane przez osiem miesięcy wytworzyły nawet własne sieci neuronowe, które wykazywały aktywność i reagowały w trakcie eksperymentów z wykorzystaniem wiązek światła.

Podzielone zdania

W ubiegłym roku grupa naukowców, prawników, etyków i filozofów wzywała do etycznej debaty na temat mini mózgów. Jej pomysłodawcy, w tym Hank Greely, dyrektor Center for Law and the Biosciences na Stanford University w Kalifornii, stwierdzili, że tworzone organoidy nie są jeszcze wystarczająco zaawansowane, aby obawiać się o ich świadomość, ale nadszedł czas, aby ustalić jakieś wytyczne w tym obszarze badań.

Źródło: Futurism, The Guardian

Źródło: tech.wp.pl

Tagi: wiadomości mózg etyka etyka lekarska

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .