Naukowcy wyhodowali mózg 5-tygodniowego ludzkiego płodu

Naukowcy wyhodowali mózg 5‑tygodniowego ludzkiego płodu

Naukowcy wyhodowali mózg 5-tygodniowego ludzkiego płodu
Źródło zdjęć: © Rodrigo Galindo / sxc.hu
21.08.2015 10:19, aktualizacja: 23.11.2015 19:28

Niemal kompletny ludzki mózg, odpowiadający takiemu, jaki powstaje w trakcie rozwoju pięciotygodniowego płodu człowieka, wyhodowali specjaliści Ohio State University – informuje strona internetowa tej uczelni.

Amerykańscy badacze nie czekali na oficjalną publikację w jednym z pism naukowych i ujawnili swoje kontrowersyjne badania podczas sympozjum Military Health System Research, który 1. sierpnia odbył się w Ft. Lauderdale na Florydzie.

Główny autor badań, prof. Rene Anand twierdzi, że jest to najbardziej rozwinięty ludzki mózg, jaki udało się dotąd uzyskać w laboratorium. Ma zaledwie rozmiary groszku, ale zawiera wszystkie typu komórek nerwowych, takie jak aksony, dendryty i astrocyty, w których występuje 9. proc. genów mózgu ludzkiego płodu. Są w nim najważniejsze jego struktury, a także rdzeń mózgu oraz siatkówka oka. Brakuje tylko naczyń krwionośnych.

Susan McKay, która uczestniczyła w eksperymencie twierdzi, że komórki ludzkiego mózgu wyhodowano z komórek skóry. Cofnięto je w rozwoju do etapu tzw. komórek pluripotencjalnych, z których mogą powstać wszystkie tkanki organizmu. Potem przekształcono je w komórki mózgu.

Prof. Anand twierdzi, że mózg ludzkiego płodu z laboratorium ułatwi badania nad chorobami mózgu, takimi jak choroby Alzheimera i Parkinsona oraz autyzm. Będzie można testować również skutki różnych urazów mózgu. Jego zdaniem, ludzkiego mózgu nie zastąpią badania z wykorzystanie mózgów zwierząt, np. gryzoni. Nie wystarczające są również modele komputerowe mózgu człowieka.

Wyhodowanie mózgu ludzkiego płodu z komórek pluripotencjalnych trwało 1. tygodni. Jego hodowla trwa nadal. Amerykańscy badacze twierdzą, że będą chcieli uzyskać mózg, jaki ma płód w dwunastym tygodniu rozwoju.

Prof. Anand przyznaje, że nie wiadomo jeszcze jak długo będzie można kontynuować jego rozwój w warunkach laboratoryjnych. Chce natomiast wyhodować bardziej kompletny mózg ludzkiego płodu, który będzie zawierał odżywiające go naczynia krwionośne.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)