Trwa ładowanie...

Naukowcy opracowują test moczu, który wykryje raka jelita grubego

Inżynierowie z Instytutu Technologii w Massachusetts i Imperial College w Londynie opracowują test moczu, który zmienia kolor w przypadku obecności nowotworu jelita grubego w organizmie. Test był na razie testowany na myszach. Wyniki są obiecujące.
Share
Naukowcy opracowują test moczu, który wykryje raka jelita grubego.
Naukowcy opracowują test moczu, który wykryje raka jelita grubego.Źródło: 123RF
d348v8l

Narzędzia wykrywające raka we wczesnych stadiach mogą zwiększyć szanse na wyleczenie pacjentów. Jednak przeprowadzenie badań przesiewowych często wymaga drogiego sprzętu, którego może brakować na obszarach wiejskich i w niewielkich miastach.

Badacze odpowiadając na te wzywania, postanowili skonstruować dużo tańszy i prostszy sposób diagnostyki.

Czytaj też: Genetyczny lek na raka. Chińczycy testują go już na ludziach

d348v8l

Zmiana koloru

Naukowcy swoje badania rozpoczęli od eksperymentu – wstrzyknęli zdrowym i cierpiącym na nowotwór myszom specjalnie nanoczujniki, które miały rozłożyć się pod wpływem enzymów wydzielanych przez guzy.

Kiedy zwierzęta oddały mocz, badacze odkryli, że ten wydalony przez myszy z guzami, zmienił kolor na niebieski. Mocz zdrowych myszy nadal miał żółtą barwę.

d348v8l

- Wykorzystując tę reakcję chemiczną, test będzie można przeprowadzić bez potrzeby stosowania drogich i trudnych w użyciu instrumentów laboratoryjnych – stwierdziła profesor Molly Stevens z Imperial Collage.

Nanoczujniki, których użyli w badaniu naukowcy, zawierały ultra-małe złote nanoklastry (AuNC) połączone z nośnikiem białkowym – neutrawidyną.

Podczas czterotygodniowej obserwacji po wstrzyknięciu czujników, myszy nie wykazywały żadnych oznak skutków ubocznych. Nic nie wskazuje, że jakiekolwiek pozostałości tej substancji nadal znajdowały się w ciałach myszy.

Zespół badaczy będzie teraz pracować nad zwiększeniem dokładności czujników, testując je na większej liczbie zwierząt.

Czytaj też: Sposób na raka z Polski. Fizycy opracowali nową metodę wykrywania i leczenia

d348v8l

Podziel się opinią

Share
d348v8l
d348v8l
Więcej tematów