ycipk-2boq9u

Naukowcy odkryli sekret himalajskich Szerpów

Szerpowie znani są z wrodzonych zdolności do życia i ciężkiej pracy na wysokościach, na których inni ledwo mogą iść do przodu. Są członkami każdej wyprawy na Everest i nie ma ludzi, którzy lepiej radzą sobie w Himalajach. Naukowcy w końcu poznali ich sekret.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żadna wyprawa w Himalajach nie obejdzie się bez Sherpów
Żadna wyprawa w Himalajach nie obejdzie się bez Sherpów (Adobe Stock)
ycipk-2boq9u

Eksperyment wykazał, że organizm Szerpów zaczyna pracować w inny sposób na wysokościach powyżej 5000 m n.p.m. Gdy zagęszczenie powietrza spada wraz z wysokością, i do płuc z każdym oddechem dostarczają mniej tlenu, ciała Szerpów wykazują zwiększone możliwości kontroli naczyniowo-nerwowej i średnicy naczyń krwionośnych.

W rezultacie oznacza, to że do komórek w organizmie Szerpów dostaje się więcej tlenu niż w przypadku ludzi z innych regionów. Przekłada się to na mniejsze zmęczenie, większą wydolność i mniejsze ryzyko zapadnięcia na chorobę wysokościową.

Zobacz też: Rodzą się, by nurkować na 70m! Oto dowód, że ewolucja zachodzi na naszych oczach

ycipk-2boq9u

Badanie przeprowadzone na 61 Szerpach i 83 osobach z terenów nizinnych pomoże naukowcom i lekarzom zrozumieć fenomen organizmu górali, a w przyszłości może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia chorób związanych z niedotlenieniem.

Źródło: The Physiologal Society

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2boq9u

ycipk-2boq9u
ycipk-2boq9u