Trwa ładowanie...
d1g1fnh

Naukowcy odkryli sekret himalajskich Szerpów

Szerpowie znani są z wrodzonych zdolności do życia i ciężkiej pracy na wysokościach, na których inni ledwo mogą iść do przodu. Są członkami każdej wyprawy na Everest i nie ma ludzi, którzy lepiej radzą sobie w Himalajach. Naukowcy w końcu poznali ich sekret.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żadna wyprawa w Himalajach nie obejdzie się bez Sherpów
Żadna wyprawa w Himalajach nie obejdzie się bez Sherpów (Adobe Stock)
d1g1fnh

Eksperyment wykazał, że organizm Szerpów zaczyna pracować w inny sposób na wysokościach powyżej 5000 m n.p.m. Gdy zagęszczenie powietrza spada wraz z wysokością, i do płuc z każdym oddechem dostarczają mniej tlenu, ciała Szerpów wykazują zwiększone możliwości kontroli naczyniowo-nerwowej i średnicy naczyń krwionośnych.

W rezultacie oznacza, to że do komórek w organizmie Szerpów dostaje się więcej tlenu niż w przypadku ludzi z innych regionów. Przekłada się to na mniejsze zmęczenie, większą wydolność i mniejsze ryzyko zapadnięcia na chorobę wysokościową.

Zobacz też: Rodzą się, by nurkować na 70m! Oto dowód, że ewolucja zachodzi na naszych oczach

d1g1fnh

Badanie przeprowadzone na 61 Szerpach i 83 osobach z terenów nizinnych pomoże naukowcom i lekarzom zrozumieć fenomen organizmu górali, a w przyszłości może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia chorób związanych z niedotlenieniem.

Źródło: The Physiologal Society

d1g1fnh

Podziel się opinią

Share

d1g1fnh

d1g1fnh
Więcej tematów