Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli metodę spowalniającą starzenie się. Wszystko dzięki... Amiszom

Członkowie małej społeczności Amiszów są w stanie przeżyć przynajmniej 10 proc. dłużej od innych ludzi. Oprócz tego, rzadziej mniejszą chorują na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe.
Share
Odkrycia dokonano przez przypadek
Odkrycia dokonano przez przypadekŹródło: Wikipedia
dblxsps

Do takiego odkrycia doszli badacze z Northwestern University w stanie Illinois. Społeczność Amiszów żyjąca na terenach stanu Indiana może być kluczem do zagadki, którą ludzkość próbuję rozwiązać od lat. Sekret tkwi w mutacji genu SERPINE1. Noszący go są w stanie żyć nawet 10 lat dłużej.

Douglas Vaughan, badacz medycyny z Feinberg School of Medicine w Northwestern University odkrył ten fakt przypadkowo. Zainteresowała go społeczność Amiszów ze względu na dziwne krwawienia jakie często zgłaszali jej członkowie.

Przeprowadzono badania na Amiszach, które wykazały istnienie SERPINE1. Gen jednocześnie spowalnia starzenie się jak, i ma pewien skutek uboczny. Jego mutacja blokuje regulację białka o nazwie PAI-1, które odpowiedzialne jest za rozkładanie zakrzepów krwi.

dblxsps

Jednak dzieje się tak tylko w przypadku posiadania dwóch kopii tego genu. Zespół Vaughana wykazał, że osoby z mutacją na tylko jednej z tych kopii nie cierpiały na krwawienia. Ludzie z pojedynczym genem wydawali się czerpać z życia dłużej i bez żadnych konsekwencji.

Osoby z pojedynczą kopią SERPINE1 również posiadały obniżoną ilość białka PAI-1, ale nie jego niedobory. To białko może być kluczem do młodości. Bierze udział w procesie, w którym komórki przechodzą w stan bezczynności, po tym jak nie mogą się już replikować. To właśnie jest starzenie się komórek.

Vaughan i jego współpracownik Toshio Miyata z Uniwersytetu Tohoku w Japonii rozpoczęli badania nad lekiem. Aktualnie jest już w drugiej fazie badań klinicznych, tym samym jego wpływ na starzenie się ludzi jest udowadniany. Jeśli nic nie stanie na drodze, niedługo zobaczymy lek na półkach.

dblxsps

Podziel się opinią

Share
dblxsps
dblxsps
Więcej tematów