Naukowcy odkryli 12 000 nowych drobnoustrojów. Nowe badania
Najnowsze badania potwierdziły odkrycie ponad 12 tysięcy nowych bakterii i drobnoustrojów. Chociaż naukowcy mają świadomość, że wiele organizmów nie zostało odkrytych, to nowa metoda badań może to zmienić.
12.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 08:40
Hodowla drobnoustrojów w laboratorium jest dosyć prosta i powszechnie używa się do tego szalki Petriego. Jednak metoda ta ma poważną wadę - można z jej pomocą wyhodować jedynie drobnoustroje dla znanego środowiska. Wiele organizmów jednak występuje w warunkach, których naukowcy nie są w stanie zapewnić w laboratoriach.
Z tego powodu międzynarodowy zespół ekspertów zastosował metodę zwaną metagenomiką, dzięki czemu udało się odkryć 12 556 zupełnie nowych gatunków bakterii i archeonów, które nigdy nie były hodowane w laboratoriach.
- Udało nam się zrekonstruować tysiące genomów zgromadzonych w metagenomie (MAG) bezpośrednio ze zsekwencjonowanych próbek środowiskowych bez konieczności hodowania drobnoustrojów w laboratorium - powiedział genetyk i główny autor badania z DOE Joint Genome Institute, Stephen Nayfach.
Naukowcy podkreślają, że ich badanie wyróżnia przede wszystkim ogromna różnorodność środowisk, z jakich udało im się zebrać próbki. Zespół miał dostęp do ogromnej bazy danych zawierającej ponad 10 000 metagenomów (materiały genetycznego pobranego z próbki środowiskowej).
Każde DNA, które mogą wyodrębnić, jest klonowane, a następnie sekwencjonowane przy użyciu małych pasm genomu. Naukowcy przyrównują to do układania puzzli, które zniszczono w blenderze.
- Nowe badania rozszerzają znaną nam różnorodność bakterii i archeonów o 44 procent - podają badacze. I chociaż zastosowana przez nich metoda nie pozwala pracować na tak samo wysokich jakościowo genomach, jak w przypadku hodowanych bakterii, to niewątpliwie pozwala na rozszerzenie naszej wiedzy na temat drobnoustrojów. Eksperci zwracają uwagę, że po raz pierwszy mogli przyjrzeć się nieznanym dotąd liniom ewolucyjnym.