Trwa ładowanie...
ycipk-pn5vfe

Naukowcy ingerują w pracę mózgu. Opracowali urządzenie edytujące ludzkie emocje

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley opracowano technologię pozwalającą manipulować ludzkimi odczuciami, emocjami a w przyszłości nawet pamięcią. Urządzenie niczym z powieści science-fiction może przynieść wiele korzyści dla ludzkości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa technologia może pomóc w leczeniu wielu chorób
Nowa technologia może pomóc w leczeniu wielu chorób (123RF)
ycipk-pn5vfe

Stworzone przez naukowców urządzenie nazwano "holograficznym modulatorem mózgu". Wykorzystuje specjalne projekcje do aktywacji lub dezaktywacji konkretnych neuronów. W ten sposób naukowcy są w stanie edytować odczuwane emocje, doznania, pozbywać się bólu czy dodawać do ludzkiej pamięci nieistniejące wspomnienia.

Alan Mardinly, profesor biologii molekularnej i komórkowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley opisał, do czego można zastosować ten modulator. Technika ma ogromny potencjał dla protez neuronowych. Jest bardzo precyzyjna, przez co mózg będzie w stanie interpretować odpowiedni wzór aktywności. Jeśli jesteśmy w stanie zrozumieć "język mózgu", możemy przekazywać mu informacje we właściwy sposób, przez co zostaną doskonale zinterpretowane. Dzięki temu będziemy w stanie opracować technologię wirtualnych implantów mózgu z dodatkowymi lub wzmocnionymi zmysłami.

Zmiany wspomnień i interpretacji odczuć są jeszcze dalekie do osiągnięcia, modulator jest w początkowej fazie. Natomiast w swoich badaniach naukowcy zajęli się częścią mózgu złożoną z 2000 do 3000 neuronów. Korzystając z techniki optogenetyki neurony te zostały zmodyfikowane za pomocą genetycznego wirusa. Dzięki temu naukowcy byli w stanie aktywować oraz dezaktywować komórkę za pomocą błysku światła.

ycipk-pn5vfe

Błysk światła musiał jednak zostać odpowiednio dopasowany, aby trafić tylko do odpowiednich neuronów. Aby światło trafiło tam gdzie należy, zastosowano holografię generowaną komputerowo. W ten sposób powstał hologram 3D złożony z punktów świetlnych, który trafił bezpośrednio do wybranego miejsca w mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: alphr

ycipk-pn5vfe

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-pn5vfe

ycipk-pn5vfe
ycipk-pn5vfe