Naukowcy dokonali czegoś niesamowitego. Osiągnęli prędkość internetu 1 Tb na sekundę

Naukowcy dokonali czegoś niesamowitego. Osiągnęli prędkość internetu 1 Tb na sekundę22.09.2016 10:43
Naukowcy dokonali czegoś niesamowitego. Osiągnęli prędkość internetu 1 Tb na sekundę
Źródło zdjęć: © Eastnews

Naukowcy z Nokia Bell Labs, Deutsche Telekom T-Labs i Uniwersytetu Technicznego w Monachium przetestowali właśnie nowe technologie, dzięki którym ściągnięcie kilkudziesięciu gigabajtów danych przez internet zajęłoby... kilka sekund.

Obecnie internet, który udostępniony jest zwykłymi kablami, osiąga prędkość ok. 8. megabitów na sekundę, natomiast światłowód zapewnia nawet 600 megabitów w tym samym czasie. Co ciekawe, w USA Google Fiber udostępnia łącze o prędkości 1 gigabita (1000 megabitów) na sekundę.

Naukowcy przesyłali dane światłowodem ze Stuttgartu do Darmstadtu i Norymbergi - osiągnięto prędkość 1 Tb/s - oraz do Berlina - tutaj dane trafiły z prędkością 0,8 Tb/s. 1 terabit na sekundę to 100. gigabitów/sek., co równa się milionowi megabitów/sek. Stare modemy posługiwały się połączeniem z internetem o prędkości 56 kilobitów na sekundę.

W osiągnięciu tej niesamowicie wysokiej prędkości naukowcom pomogło nowe podejście do przesyłu danych, które wykorzystuje kwadraturową modulację amplitudowo-fazową.

za: businessinsider.com.pl

_ ew _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)