Naukowcom udało się zmodyfikować mózg myszy tak, aby żyła dłużej. Czy ludzie będą następni?

Naukowcom udało się zmodyfikować mózg myszy tak, aby żyła dłużej. Czy ludzie będą następni?

Naukowcom udało się zmodyfikować mózg myszy tak, aby żyła dłużej. Czy ludzie będą następni?
Źródło zdjęć: © Mic
Aleksandra Grzegrzółka
02.08.2017 10:51, aktualizacja: 14.08.2017 10:18

Starzejące się społeczeństwa to jeden z największych problemów, z jakimi ma zmierzyć się w przyszłości ludzkość. Dlatego naukowcy nie marnują czasu - właśnie udało im się zidentyfikować komórki macierzyste odpowiedzialne za proces starzenia.

Znajdują się one w tzw. podwzgórzu, tej części mózgu, która reguluje m.in. głód, pragnienie, rytm dobowy, sen, procesy wzrostu i rozwoju czy temperaturę ciała. Odpowiada także za proces starzenia się. Dotychczas nie było jednak wiadomo, w jaki sposób. Teraz zespołowi badaczy z nowojorskiego Albert Einstein College of Medicine udało się namierzyć grupę komórek macierzystych, które sterują tym procesem, odopowiadając za tworzenie nowych neuronów w mózgu myszy.

Niestety, większość neuronalnych komórek macierzystych tracimy wraz z wiekiem, co przyspiesza starzenie się. Dobra informacja jest jednak taka, że ten proces nie należy do nieodwracalnych. Jeśli komórki zostaną uzupełnione, bądź cząsteczki, które one produkują będzie można "odmłodzić", uda się spowolnić negatywne skutki starzenia.

Swoją teorię badacze potwierdzili dzięki myszom laboratoryjnym. Części z nich podano nowe neuronalne komórki - u tych myszy udało się spowolnić, a nawet odwrócić niektóre aspekty starzenia się. Innym zakłócano działanie komórek. Te myszy nie tylko szybciej zaczęły się starzeć, ale również zmarły wcześniej od pozostałych. To dopiero początek kolejnych badań, jednak naukowcy są dobrej myśli. Jak twierdzą, to pierwszy tak duży krok na drodze do opracowania skutecznych rozwiązań problemu starzenia się.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)