Nastolatka zaprojektowała soczewkę z aplikacją, które pozwalają na szybką diagnozę choroby oczu. Testy zakończyły się sukcesem. Będzie innowacja w medycynie?

Nastolatka zaprojektowała soczewkę z aplikacją, które pozwalają na szybką diagnozę choroby oczu. Testy zakończyły się sukcesem. Będzie innowacja w medycynie?

Nastolatka zaprojektowała soczewkę z aplikacją, które pozwalają na szybką diagnozę choroby oczu. Testy zakończyły się sukcesem. Będzie innowacja w medycynie?
Źródło zdjęć: © The Verge
Aleksandra Grzegrzółka
19.08.2017 17:22, aktualizacja: 25.05.2018 15:05

Kavya Kopparap ma dopiero 16 lat - to jednak nie przeszkodziło jej w zaprojektowaniu innowacyjnego rozwiązania. Soczewka 3D w połączeniu z aplikacją pomoże szybciej i łatwiej zdiagnozować retinopatię cukrzycową. To najczęstsza przyczyna utraty wzroku przez cukrzyków.

Pochodzącą z Indii szesnastolatkę zainspirował przykład jej dziadka. Mężczyzna mieszkający w małej miejscowości w Indiach Wschodnich zaczął doświadczać symptomów tzw. retinopatii cukrzycowej. Niestety utrudniony dostęp do dobrego okulisty nie pozwolił na odpowiednio szybkie zdiagnozowanie przypadłości. Choroba, prowadząca do utraty wzroku, polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki oka. Aby ją prawidłowo rozpoznać, lekarz musi przeprowadzić blisko dwugodzinne badanie, wymagające specjalistycznej aparatury. Dlatego nowy wynalazek założycielki i CEO organizacji GirlsComputingLeague ma być odpowiedzią na ten problem.

Obraz
© The Verge

Wydrukowana w 3D soczewka w połączeniu z aplikacją jest w stanie zdiagnozować przypadłość z tą samą dokładnością, co lekarz, ale znacznie szybciej. Jak to działa? Nastolatka, razem ze swoim zespołem zdecydowała się na wykorzystanie tzw. splotowej sieci neuronowej, ponieważ najlepiej wypada w testach na rozpoznawanie i analizowanie obrazów. Wybór padł na model sieci opracowany przez Microsoft - następnie "nakarmiono" sieć 34 tys. skanów siatkówki pochodzących z bazy danych Narodowych Instytutów Zdrowia, aby wytrenować system. Dzięki temu jest w stanie błyskawicznie wychwycić chorobę.

Eyeagnosis, bo tak nazywa się omawiana apka, została przetestowana wraz z soczewką w szpitalu Aditya Jyot Eye Hospital w Mumbaju. Do tej pory za pomocą "zestawu" przebadano 5 pacjentów. Każdy z tych testów zakończył się poprawną diagnozą - dlatego okuliści, nie tylko ci w Indiach, wiążą duże nadzieje z projektem nastolatki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)