Nastolatka transmitowała swoją śmierć - mroczny znak naszych czasów

Strona głównaNastolatka transmitowała swoją śmierć - mroczny znak naszych czasów
12.05.2016 15:54
Nastolatka transmitowała swoją śmierć - mroczny znak naszych czasów
Źródło zdjęć: © YouTube

Druzgocąca wiadomość obiegła świat po tym, jak nastolatka z Francji popełniła samobójstwo, które postanowiła transmitować na żywo poprzez aplikację Pericsope. Transmisja i jej zapis można było obejrzeć jeszcze przez 24 godziny od jej rozpoczęcia. Twórcy aplikacji odmawiają komentarza w tej sprawie.

Periscope to należąca do Twittera bardzo popularna, także w Polsce, aplikacja umożliwiająca każdemu posiadaczowi smartfona nadawanie wideo w czasie rzeczywistym. Po zakończonej relacji filmy można wciąż oglądać w sieci. Narzędzie, które służyło głównie do pokazywania wydarzeń, kontaktów gwiazd z fanami itp. nie zawsze zostaje jednak wykorzystywane w taki sposób, w jaki chcieliby tego twórcy.

To najciemniejsza strona postępu technologii –. Periscope to jedno, ale w sprawie swój udział miał też Snapchat, czyli wyjątkowo popularna wśród młodzieży aplikacja, która pozwala na wysyłanie dwóch rodzajów zdjęć i filmów: znikających zaraz po wyświetleniu lub widocznych tylko przez 24 godziny. Były chłopak Francuzki pokazał bowiem wcześniej całemu światu na wspomnianym Snapchacie intymne zdjęcia dziewczyny, która w dodatku została przez niego zgwałcona.

Pierwsze wideo zapowiadające dramatyczny zamiar dziewczyna nagrała w swoim mieszkaniu - powiedziała wówczas, co planuje zrobić. Nie mówiła jednak o samobójstwie, chodziło jej o materiał wideo „z przesłaniem”. Zaznaczyła, że to, co zobaczą odbiorcy może być szokujące.

Około godziny 4:3. francuscy policjanci zostali zawiadomieni o zdarzeniu przez jednego z internautów śledzących transmisję. Udało się zlokalizować dziewczynę, ale policjanci nie zdążyli na czas. Na przedmieściach Paryża, w miejscowości Egly, 18- lub 19-letnia Francuzka, znajdując się na torach kolejowych, transmitowała zapowiedź swojej samobójczej śmierci, którą internauci później zobaczyli w Periscope. Dziewczyna opowiadała m.in. o gwałcie. Po chwili ciszy została przejechana przez pociąg.

Periscope nie pierwszy raz został użyty w tak szokujący sposób, co jest zakazane w regulaminie aplikacji. W kwietniu dziewczyna z Ohio transmitowała gwałt na nastolatce. Możemy zachodzić w głowę, dlaczego to zrobiła. Młodzież popychana jest do takich czynów głównie z jednego powodu –. ogólnego niezrozumienia, poczucia bezsilności i braku nadziei. Przepaść, jaka dzieli obecne młode pokolenia od młodości, jaką znamy sprzed chociażby 10-15 lat jest ogromna. To dwa różne światy. W tej chwili nowinkom technologicznym i treściom dostępnym niemalże wszędzie na wyciągnięcie ręki towarzyszy ogromna presja, bieg, konieczność sprostania oczekiwaniom wielu ludzi, w tym przede wszystkim znajomych i przyjaciół, a także rodziców i nauczycieli. Nie każdy z nich jest postrzegany przez młodzież jako osoba, do której można zwrócić się o pomoc. Wówczas najbardziej zdesperowani sięgają po te ostateczne rozwiązania, tak jak dziewczyna spod Paryża.

słk

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)