NASA: skradziono laptopa z kodami do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

NASA: skradziono laptopa z kodami do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

02.03.2012 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA jest zapewne na celowniku wielu hackerów i agencji wywiadowczych. Ale jeśli ktoś wszedł w posiadanie kodów dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, to nie w efekcie śmiałej akcji szpiegowskiej, ale zwykłej kradzieży laptopa, którego danie nie były nawet zaszyfrowane.

Obraz
© (fot. Gizmodo.pl)

Zgodnie z wyjaśnieniami złożonymi przed komisją ds. nauki, kosmosu i technologii, komputer został skradziony w marcu zeszłego roku, co „doprowadziło do utraty algorytmów używanych do kontrolowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. Dodatkowo wyszło na jaw, że w okresie od kwietnia 200. do kwietnia 2011 NASA zgubiła, lub skradziono jej, 48 innych laptopów oraz telefonów komórkowych.

Choć urządzenia te zawierały bardzo cenne dane dotyczące programów Orion i Constellation, numery ubezpieczeń pracowników agencji czy wyniki zewnętrznych badań, okazało się, że NASA nie posiada zasad bezpieczeństwa dotyczących szyfrowania informacji. Nikt nawet nie kontrolował dokładnie jakie dane znajdują się na konkretnych urządzeniach, więc jeśli pracownik gubił służbowy sprzęt zawierający cenne informacje, NASA dowiadywała się o tym fakcie dopiero, jeśli pracownik sam się do tego przyznawał.

Kradzież laptopa to przykra sprawa, ale takie rzeczy się zdarzają. Zaszyfrowanie informacji jest najprostszym sposobem na to, by przynajmniej dane nie dostały się w niepowołane ręce (w możliwej do przewidzenia przyszłości). A programy do szyfrowania danych można dziś ściągnąć za darmo z sieci. Zadziwiające, że instytucja, która skupia jedne z najtęższych umysłów na tej planecie, nie uznała za stosowne uregulować w jakiś sposób tę kwestię.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)