ycipk-40l7pk

NASA. Pomyślne testy statku kosmicznego napędzanego wodą

NASA ujawniła szczegóły na temat Small Spacecraft Technology Program (SSTP). Projekt zakłada tworzenie małych statków kosmicznych, które komunikują się ze sobą i zbliżają przy wykorzystaniu napędu wodnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Statek kosmiczny napędzany wodą.
Statek kosmiczny napędzany wodą. (Youtube.com, Fot: NASA)
ycipk-40l7pk

Program SSTP ma na celu opracowanie małych statków kosmicznych, które będą wykorzystywane do eksploracji kosmosu i w licznych przedsięwzięciach lotniczych.

NASA wysłała dwa statki kosmiczne CubeSats o wymiarach małego pudełka, nie przekraczające wielkości 10 cm x 10 cm x 10 cm, na orbitę ziemską. Znajdowały się w odległości około 9 km od siebie. Pomiędzy statkami ustanowiono łącze radiowe, a następnie jeden wydawał polecenia drugiemu.

Polecenie zakładało uruchomienie napędu wodnego i przybliżenie się do statku wydającego komunikat. Woda zamieniła się w parę, która została wykorzystana do napędzania statku kosmicznego.

ycipk-40l7pk

NASA uważa, że to ważny krok dla przyszłych misji kosmicznych

Te działania są ważnym krokiem w rozwoju małych statków kosmicznych, które będą mogły robić wiele rzeczy samodzielnie. W ich przypadku praca człowieka zostanie ograniczona do zainicjowania sekwencji, a nie - jak miało miejsce dotychczas - do przekazywania wszystkich poleceń.

W opublikowanym komunikacie prasowym Roger Hunter, kierownik programu SSTP, stwierdził: "Takie demonstracje pomogą rozwinąć technologie, które umożliwią szersze wykorzystanie małych statków kosmicznych na orbicie Ziemi i poza nią".

ycipk-40l7pk

NASA podkreśla, że eksperyment został zaprojektowany z uwzględnieniem wszelkich kwestii bezpieczeństwa. Istniały restrykcyjne ograniczenia rodzajów instrukcji, które jeden statek kosmiczny mógł wydawać drugiemu.

Eksperyment jest częścią misji OCSD

Eksperyment jest częścią misji NASA Optical Communications and Sensor Demonstration (OCSD), która zakłada, że eksplorowanie kosmosu w przyszłości będzie realizowane przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Doprowadzi to do znacznej automatyzacji i ograniczy pracę ludzką.

ycipk-40l7pk
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-40l7pk

ycipk-40l7pk
ycipk-40l7pk