NASA pobiła rekord silnika jonowego, który może zabrać ludzi na Marsa

NASA pobiła rekord silnika jonowego, który może zabrać ludzi na Marsa

NASA pobiła rekord silnika jonowego, który może zabrać ludzi na Marsa
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Bolesław Breczko
17.10.2017 12:20, aktualizacja: 17.10.2017 12:35

Jeśli kiedyś polecimy na Marsa i jeszcze dalej, to zabiorą nas tam prawdopodobnie silniki jonowe. W tym celu naukowcy z NASA pracują nad coraz wydajniejszymi silnikami. Ekspertom z Centrum Badawczego im. Johna Glenna udało się osiągnąć rekordową siłę silnika jonowego X3 - 5,4 niutona.

X3 to rodzaj silnika jonowego znany jako silnik Halla. Jest zasilany ksenonem, którego atomy ulegają jonizacji w wyniku zderzeń z elektronami o wysokiej energii. Wyrzucane jony generują ciąg. Taki silnik może rozwijać znacznie większe prędkości niż klasyczne silniki spalające materiał chemiczny.

- Udowodniliśmy, że X3 może osiągnąć ponad 100 kW mocy – mówi lider projektu Alexy Gilmore w wywadzie dla Space.comsilnik przebił barierę 5,4 niutonów, co jest rekordem jeśli chodzi o wynik jakiegokolwiek silnika jonowego w historii. Poprzedni rekord wynosił 3,3 niutona.
Silniki jonowe mają ogromną przewagę w zastosowaniach kosmicznych nad klasycznymi silnikami chemicznymi. Pozawają na osiągnięcie dużo większej mocy i prędkości przy użyciu nikłej ilości paliwa. Mogą też działać zdecydowanie dłużej od klasycznych silników. Silniki jonowe są przez to idealne do dalekich podróży kosmicznych, jak np. ta pomiędzy Ziemią a Marsem.

Teoretycznie silnik Halla może rozpędzić pojazd kosmiczny do prędkości 40 km/s. Proces ten jest jednak długotrwały, dlatego silniki jonowe sprawdzają się dopiero w przestrzeni kosmicznej. Do wyniesienia statku na orbitę nadal używane będą silniki chemiczne.

Tego typu silniki, choć zdecydowanie słabsze, są już w tej chwili wykorzystywane w eksploracji kosmosu i w utrzymywaniu satelitów okołoziemskich na właściwej orbicie. Najdłużej działający silnik jonowy znajduje się na sondzie kosmicznej NASA "Dawn" (pol. świt), która w 2007 została wystrzelona w kierunku karłowatej planety Ceres krążącej między Marsem a Jowiszem. Jednak ten silnik dysponuje siła jedynie 90 mikro niutonów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)