NASA ogłasza cztery nowe misje. Dwie z nich zostaną zrealizowane

NASA ogłasza cztery nowe misje. Dwie z nich zostaną zrealizowane

NASA ogłasza cztery nowe misje. Dwie z nich zostaną zrealizowane
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
19.03.2020 13:39

NASA wybrała cztery projekty misji, których celem będzie m.in. zbadanie gwiazd, galaktyk i kosmicznych eksplozji. Spośród finałowych propozycji Agencja wyłoni dwie najciekawsze, które zostaną zrealizowane w ramach programu NASA Explorers.

NASA ogłosiła cztery nowe misje, które mają szansę na realizację w najbliższej przyszłości. Każda oryginalna, interesująca i obiecująca - jednak tylko dwie z nich zakwalifikują się do projektu NASA Explorers. Naukowcy do 2021 roku będą szczegółowo analizować każdą z propozycji, po czym podejmą ostateczną decyzję.

- Te obiecujące propozycje w ramach programu NASA Explorers ujawniają najbardziej kreatywne i innowacyjne sposoby odkrywania tajemnic Wrzechświata. Na podstawie badań dotyczących gwiazd i planet poza naszym Układem Słonecznym możemy znaleźć odpowiedzi na największe kosmiczne tajemnice. Za sprawą tych skromnych misji spodziewamy się przełomu w nauce - mówi Thomas Zurbuchen z Science Mission Directorate w Waszyngtonie

Finałowe projekty zostały wybrane w konkursie na podstawie ich potencjalnej wartości naukowej oraz wykonalności na etapie planowania. Dwie z propozycji należą do tak zwanych misji Small Explorer (SMEX), a dwie zakwalifikowano do miana Missions of Opportunity (MO).

4 nowe misje NASA

Do finałowego etapu zakwalifikowano cztery misje. Są to:

Misje SMEX

  • Extreme-ultraviolet Stellar Characterization for Atmospheric Physics and Evolution (ESCAPE) - misja ma zająć się poszukiwaniem rozbłysków ultrafioletowych pochodzących z pobliskich gwiazd. Celem projektu jest ustalenie prawdopodobieństwa niszczenia przez owe rozbłyski atmosfer małych skalistych planet krążących wokół tych gwiazd.
  • The Compton Spectrometer and Imager (COSI) - celem misji jest zbadanie promieni gamma pochodzących z radioaktywnych pierwiastków wchodzących w skład naszej galaktyki. Naukowcy chcą zbadać również powstawanie owego promieniowania w bardziej odległych obszarach.

Misje MO

  • Gravitational-wave Ultraviolet Counterpart Imager Mission - misja będzie polegała na wykorzystaniu dwóch niezależnych, niewielkich satelitów do obserwowania nieba w dwóch pasmach ultrafioletowych.
  • Large Area Burst Polarimeter (LEAP) - Obserwacje w ramach misji skupią się na promieniach gamma powstałych w dżetach energetycznych, pochodzących z wybuchów gwiazd lub fuzji zwartych obiektów, jak np. gwiazdy neutronowe.

Łączne koszty (nie wliczając kosztów uruchomienia) misji typu SMEX wynoszą niecałe 145 milionów dolarów, natomiast misji typu MO - niecałe 75 milionów dolarów. Projekty z kategorii SMEX otrzymają 2 miliony dolarów na przeprowadzenie dziewięciomiesięcznego studium koncepcji misji, natomiast projekty MO - pół miliona dolarów na analogiczny cel.

Dwie zwycięskie misje zaczną być realizowane nie wcześniej niż przed 2025 rokiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)