ycipk-1dicbv

NASA daje zielone światło misji na Europę

Europa, czwarty pod względem wielkości księżyc Jowisza, od dawna fascynuje zarówno naukowców jak i autorów science-fiction. Wszystko z powodu oceanu, który kryje się pod lodową powierzchnią Europy, co daje szanse na znalezienie pozaziemskich form życia. Zainteresowanie tym księżycem już jest duże, a będzie jeszcze większe – NASA ostatecznie potwierdziła, że zamierza wysłać misję na Europę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA daje zielone światło misji na Europę
(NASA)
ycipk-1dicbv

Fani Kosmicznej Odysei mogą być jednak spokojni. NASA nie zamierza lądować na Europie (przynajmniej na razie). Sonda, która ma zostać wystrzelona po roku 2020 nie będzie też orbitowała wokół tego księżyca.

Nietypowy plan misji spowodowany jest silnym promieniowaniem Jowisza, które w dość krótkim czasie mogłoby zniszczyć oprzyrządowanie sondy. Nienazwany jeszcze statek, zamiast wejść na orbitę Europy, będzie krążył wokół Jowisza. W trakcie trwania misji będzie wielokrotnie przelatywał obok Europy – NASA szacuje, że takich przelotów będzie około 45. W tym czasie instrumenty sondy będą badały powierzchnię oraz budowę księżyca. Dzięki temu, że zostanie ona wyposażona również w specjalne urządzenia radarowe, będzie mogła zajrzeć pod grubą pokrywę lodową.

- Dziś, podejmując decyzję o zakończeniu fazy konceptualnej i przejściu do fazy planowania, wykonujemy ekscytujący krok naprzód w naszych poszukiwaniach śladów życia pozaziemskiego. Obserwacje Europy w ciągu ostatnich dwóch dekad dostarczyły nam interesujących wskazówek, teraz nadszedł czas poszukać odpowiedzi na jedno z fundamentalnych pytań ludzkości - stwierdził w oświadczeniu John Grunsfeld z NASA.

ycipk-1dicbv

Zobacz także: NASA testuje latający spodek

Polecamy na stronach Giznet.pl: Lądownik Philae wznawia prace

ycipk-1dicbv
ycipk-1dicbv
ycipk-1dicbv
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1dicbv