Trwa ładowanie...

NASA chce dotknąć Słońca. Misja rusza już wkrótce

NASA ujawniła szczegóły bezprecedensowej misji. Zamierza wysłać bezpośrednio w stronę atmosfery Słońca sondę Solar Probe Plus.
Share
Ilustracja próbnika Solar Probe Plus
Ilustracja próbnika Solar Probe PlusŹródło: NASA
d6mq99j

Obiekt znajdzie się około 3,7 mln mil (5,9 mln km) od gwiazdy. Odległość naszej planety od Słońca wynosi prawie 150 milionów kilometrów. Sonda znajdzie się więc naprawdę blisko.

Zmierzy się tam z temperaturą i promieniowaniem, jakiej żaden inny ziemski obiekt nigdy nie doświadczył. NASA podaje, że w pobliżu Słońca urządzenie będzie się poruszać z prędkością około 450 tys. mil na godzinę (to aż 724 tys. km/h). Zgodnie z obrazowym porównaniem, przy tej prędkości podróż z Waszyngtonu do Filadelfii zajęłaby zaledwie sekundę. W przełożeniu na polskie realia to odległośc jak z Warszawy do Torunia.

Próbnik będzie badać zewnętrzną atmosferę Słońca. Zebrane dane mają pomóc w prognozowaniu najważniejszych zdarzeń pogodowych w kosmosie, które mają wpływ zarówno na życie na Ziemi, jak i na krążące dookoła niej satelity. Dotyczą również astronautów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start planowany jest latem 2018 roku między 31 lipca a 19 sierpnia. Okno startowe potrwa 20 dni. Na stronie NASA trwa już odliczanie. Więcej szczegółów agencja zdradzi 31 maja. Relację z tego wydarzenia będzie można oglądać na żywo w internecie.

d6mq99j

Podziel się opinią

Share
d6mq99j
d6mq99j
Więcej tematów