Trwa ładowanie...

NASA. Asteroida uderzyła w Jowisza. Udało się to zarejestrować [WIDEO]

Astronom Ethan Chappel uchwycił na wideo, jak ogromny obiekt uderza w powierzchnię Jowisza. "Dzisiejszy dzień wydawał się całkiem nierealny" - komentuje na Twitterze, nie mogąc uwierzyć w dokonane odkrycie.

Share
NASA. Asteroida uderzyła w Jowisza. Udało się to zarejestrować [WIDEO]
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: NASA
d4myi9h

Zdjęcie zrobione przez astronoma-amatora Ethana Chappela wydaje się pokazywać asteroidę uderzającą w gazowego giganta Jowisza. Do zderzenia doszło w środę 7 sierpnia i do tej pory Chappel poszukuje kogoś, kto również mógł zarejestrować to zjawisko, ponieważ jak sam przyznał - nie może uwierzyć w to, co pokazują nagrania. Wideo pokazujące zderzenie obiektu z Jowiszem zostało udostępnione na Twitterze:

Gazowy gigant, jakim jest Jowisz ma tak ogromną grawitacje, że często przyciąga asteroidy, które zbliżają się do jego orbity. Również ziemską orbitę regularnie przecinają asteroidy, a jedna z nich minie dzisiaj naszą planetę i znajdzie się w bardzo bliskiej odległości od Ziemi. Na szczęście naukowcy potwierdzają, że nie istnieje ryzyko kolizji

d4myi9h

Według danych posiadanych przez NASA oraz inne agencje kosmiczne, najbliższa kolizji z Ziemią będzie asteroida, która minie naszą planetę dopiero za ok. 116 lat. Niemniej agencje kosmiczne baczcie obserwują wszystkie potencjalnie niebezpieczne asteroidy - na tę chwilę zarejestrowano ich ok. 20 000.

Zobacz też: NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści

NASA i ESA prowadzą również aktywne badania, by poprawić wykrywalność potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Warto przypomnieć, że zdarzają się sytuacje, kiedy ciało niebieskie zostaje zauważone w ostatniej chwili, co znacznie utrudnia planowanie ewentualnych działań obronnych.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4myi9h

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4myi9h
d4myi9h
Więcej tematów