Trwa ładowanie...

NASA: 5 asteroid zbliży się dziś do Ziemi. To nie koniec świata, ale może być niebezpiecznie

NASA ostrzega, że 5 asteroid znajdzie się dzisiaj niebezpiecznie blisko Ziemi. Najszybsza z nich przemknie z prędkością ponad 80 tys. km/h. Zagrożenie zderzeniem na szczęście jest niewielkie, ale tego typu obiekty zawsze wzmagają czujność naukowców.
Share
Asteroidy zbliżają się do Ziemi. Najprawdopodobniej ją ominą
Asteroidy zbliżają się do Ziemi. Najprawdopodobniej ją ominąŹródło: Pixabay.com
d8ndo36

NASA nieustannie monitoruje niebezpieczne asteroidy, a pięć nowo odkrytych obiektów zbliży się do Ziemi już 4 lutego. Prawdopodobieństwo, że uderzą w Ziemię jest znikome, jednak badacze ostrzegają, że nie zerowe.

Pierwsza asteroida, która zbliży się dziś do Ziemi to 2020 CO i znajdzie się ona w odległości ponad 4 mln km od Ziemi. Kolejny obiekt będzie już znacznie bliżej planety - w odległości 1 mln km. To asteroida 2020 CN o średnicy 20 metrów.

d8ndo36

W ślad za nimi na niebie będzie można zobaczyć 2020 CR, nieco większą od poprzedniczki ale znacznie szybszą - będzie mijać Ziemię z prędkością ponad 80 tys. km/h.

Dwie ostatnie asteroidy będą znacznie mniejsze. Są to obiekty 2020 CC i 2020 BR11. Pierwsza z nich znajdzie się stosunkowo blisko Ziemi - w odległości ok. 600 tys. km.

Naukowcy są pewni, że nawet jeśli dojdzie do zaburzenia orbity którejś z asteroid, to nie uderzą one w Ziemię. Zamiast tego wybuchłyby w atmosferze. Energia eksplozji byłaby równa wybuchowi wielu bomb atomowych. Podobny przypadek miał już miejsce w Czelabińsku, kilka lat temu.

d8ndo36

Naukowcy przyznają, że tym razem zagrożenie ze strony asteroid nie jest znaczące. Jednak nie umniejszają oni wagi problemu i przypominają, że cały czas prowadzone są badania nad systemem obrony planetarnej.

Zobacz też: Gwiazda bliska "śmierci". Skutki eksplozji zobaczymy gołym okiem

d8ndo36

Podziel się opinią

Share
d8ndo36
d8ndo36
Więcej tematów