Napęd Blu-ray 6x dla komputerów z jabłkiem

Napęd Blu-ray 6x dla komputerów z jabłkiem

Napęd Blu-ray 6x dla komputerów z jabłkiem
Źródło zdjęć: © Blue-Ray.com
02.07.2008 14:00, aktualizacja: 02.07.2008 14:26

Spółka MCE rozpoczęła sprzedaż napędu optycznego dla komputerów Mac, zdolnego do zapisu danych na krążkach Blu-ray z prędkością 6x.

Nowy czytnik MCE umożliwia odczyt materiałów z nośnika Blu-ray oraz nagranie danych na takiej płycie. Zapis jednowarstwowej płyty BD-R odbywa się z prędkością 6x czyli 27 MB/s. Dwuwarstwowy nośnik BD zapisywany jest z prędkością 4x ( 18 MB/s ), zaś nośniki BD-RE - z prędkością 2x ( 9 MB/s ). Oprócz tego dane można zapisywać na płytach DVD+/-R ( do 16x ), DVD+/-R DL ( 4x ), DVD+RW ( 8x ), DVD-RW ( 6x ), DVD-RAM ( 5x ), CD-R ( 40x ) i CD-RW ( 24x ).

Nagrania danych na płytę można dokonać w Mac OS X bezpośrednio z Findera, bez konieczności korzystania z dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy, którzy zechcą nagrywać filmy na Blu-ray, będą jednak musieli ten wymóg spełnić ( producent za dodatkową opłatą 100 USD dołącza do urządzenia aplikację Roxio Toast 9 Titanium i wtyczkę HD/BD ). Zaawansowane możliwości authoringu płyt Blu-ray z filmami ma zaś zapewnić pakiet, w którego skład oprócz czytnika wchodzą Adobe Premiere Pro CS3i Adobe Encore ( koszt samego napędu to 499 USD, a koszt pakietu - 1295 USD ).

Problem w tym, że odtwarzanie filmów Blu-ray bądź HD DVD na chwilę obecną nie jest możliwe w Mac OS X. Dlatego też MCE zapewnia oprogramowanie, które umożliwi odtwarzanie filmów HD w systemie Windows XP/Vista, działającym na komputerze Mac w trybie BootCamp.

Żaden z modeli komputera Apple nie został jeszcze przez firmę Steve'a Jobsa fabrycznie wyposażony w napęd Blu-ray - standardowym elementem konfiguracji tych maszyn są czytniki SuperDrive. Za ich pośrednictwem można odtwarzać i zapisywać płyty CD i DVD.

Więcej informacji: MCE Technologies - http://www.mcetech.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)