Napęd Blu‑ray 6x dla komputerów z jabłkiem

Napęd Blu-ray 6x dla komputerów z jabłkiem
Źródło zdjęć: © Blue-Ray.com

02.07.2008 14:00, aktual.: 02.07.2008 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spółka MCE rozpoczęła sprzedaż napędu optycznego dla komputerów Mac, zdolnego do zapisu danych na krążkach Blu-ray z prędkością 6x.

Nowy czytnik MCE umożliwia odczyt materiałów z nośnika Blu-ray oraz nagranie danych na takiej płycie. Zapis jednowarstwowej płyty BD-R odbywa się z prędkością 6x czyli 27 MB/s. Dwuwarstwowy nośnik BD zapisywany jest z prędkością 4x ( 18 MB/s ), zaś nośniki BD-RE - z prędkością 2x ( 9 MB/s ). Oprócz tego dane można zapisywać na płytach DVD+/-R ( do 16x ), DVD+/-R DL ( 4x ), DVD+RW ( 8x ), DVD-RW ( 6x ), DVD-RAM ( 5x ), CD-R ( 40x ) i CD-RW ( 24x ).

Nagrania danych na płytę można dokonać w Mac OS X bezpośrednio z Findera, bez konieczności korzystania z dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy, którzy zechcą nagrywać filmy na Blu-ray, będą jednak musieli ten wymóg spełnić ( producent za dodatkową opłatą 100 USD dołącza do urządzenia aplikację Roxio Toast 9 Titanium i wtyczkę HD/BD ). Zaawansowane możliwości authoringu płyt Blu-ray z filmami ma zaś zapewnić pakiet, w którego skład oprócz czytnika wchodzą Adobe Premiere Pro CS3i Adobe Encore ( koszt samego napędu to 499 USD, a koszt pakietu - 1295 USD ).

Problem w tym, że odtwarzanie filmów Blu-ray bądź HD DVD na chwilę obecną nie jest możliwe w Mac OS X. Dlatego też MCE zapewnia oprogramowanie, które umożliwi odtwarzanie filmów HD w systemie Windows XP/Vista, działającym na komputerze Mac w trybie BootCamp.

Żaden z modeli komputera Apple nie został jeszcze przez firmę Steve'a Jobsa fabrycznie wyposażony w napęd Blu-ray - standardowym elementem konfiguracji tych maszyn są czytniki SuperDrive. Za ich pośrednictwem można odtwarzać i zapisywać płyty CD i DVD.

Więcej informacji: MCE Technologies - http://www.mcetech.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)