Trwa ładowanie...

Najzimniejsze miejsce na półkuli północnej. Naukowcy: Grenlandia pobiła rekord

Naukowcy poinformowali o pobiciu rekordu zimna na półkuli północnej odnotowanego na Syberii w 1933 roku. Okazuje się, że najzimniejszym miejscem w tej części kuli ziemskiej jest Grenlandia. Nowy rekord ma już 29 lat, jednak odkryto go dopiero teraz.

Share
Naukowcy: rekord zimna na półkuli północnej pobity
Naukowcy: rekord zimna na półkuli północnej pobityŹródło: Pixabay
d1pnh7w

Naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej podczas przeglądania archiwów, zarejestrowali nowy rekord zimna na półkuli północnej - informuje "The Guardian". Najzimniejszym miejscem w tej części kuli ziemskiej nie jest już Syberia, gdzie w 1933 roku odnotowano temperaturę minus 67,8 stopni Celsjusza.

Rekordowy odczyt dotyczy stacji Klinck na Grenlandii, znajdującej się w pobliżu szczytu pokrywy lodowej. Badacze odkryli go dopiero teraz, pomimo że temperaturę wynoszącą minus 69,6 stopni Celsjusza zarejestrowano 22 grudnia 1991 roku.

Naukowcy podkreślają, że choć zarówno Grenlandia, jak i Syberia należą do najzimniejszych miejsc na Ziemi, to tamtejszym odczytom wciąż daleko do rekordów zarejestrowanych na biegunie południowym.

Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

d1pnh7w

Absolutny rekord dotyczący najniższej temperatury na Ziemi wciąż należy do Antarktydy. 21 lipca 1983 roku na stacji meteorologicznej Wostok odnotowano minus 89,2 st. C.

Rekordy temperatur na Syberii i biegunie południowym

Naukowcy przypominają o ostatnich badaniach dotyczących wpływu zmian klimatycznych na najzimniejsze rejony naszej planety. W kwietniu i maju tego roku na Syberii temperatura przekraczała 25 stopni Celsjusza, natomiast 20 czerwca stacja meteorologiczna w Wierchojańsku odnotowała aż 38 stopni Celsjusza.

9 lutego 2020 roku, na Antarktydzie zarejestrowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów prowadzonych na tym kontynencie. Termometry pokazały tam 20,75 st. C.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1pnh7w

Podziel się opinią

Share
d1pnh7w
d1pnh7w
Więcej tematów