Największe maszyny rolnicze na świecie

Największe maszyny rolnicze na świecie

Największe maszyny rolnicze na świecie
Źródło zdjęć: © CaseIH
23.12.2015 10:21, aktualizacja: 28.02.2017 11:19

Niektórzy rolnicy korzystają z naprawdę potężnych maszyn. Pojazdy gąsienicowe, ośmiokołowe kolosy, kombajny bijące rekordy to tylko niektóre spośród nich. Ich wygląd czasem w ogóle nie kojarzy się z pracą na roli, a osiągi są naprawdę imponujące.

Niektórzy rolnicy korzystają z naprawdę potężnych maszyn. Pojazdy gąsienicowe, ośmiokołowe kolosy, kombajny bijące rekordy to tylko niektóre spośród nich. Ich wygląd czasem w ogóle nie kojarzy się z pracą na roli, a osiągi są naprawdę imponujące.

Oto jedne z największych maszyn rolniczych. Pierwszy z nich to jedyny w swoim rodzaju Big Bud 747 (zobacz.

1 / 5

Największy z największych

Obraz
© WilliamsBigBud.com

Oto Big Bud 747. W 1977 roku za kwotę 300 tys. dolarów trafił do Rodziny Rossi. Co go wyróżnia? 900 KM, 3200 Nm momentu obrotowego, ponad 8 m długości, 6 m szerokości i masa własna około 50 ton. Koło tego ciągnika jest wysokie na 2,4 m, a za jego pracę odpowiada 16-cylindrowy, dwusuwowy silnik Diesla. Wyposażony jest on w dwie turbosprężarki i dwa kompresory doładowujące. Zbiornik paliwa posiada pojemność aż 3700 litrów! Maszyna nigdy jednak nie trafiła do masowej produkcji. Skonstruowana została na zamówienie firmy, która zajmowała się produkcją bawełny. Przez wzgląd na swoje osiągi była wykorzystywana również przez inne gospodarstwa. Jedyny egzemplarz wciąż cieszy się tytułem największego ciągnika rolniczego na świecie, ale nie spotkamy go już na amerykańskich polach. Teraz spoczywa w muzeum w stanie Iowa.

Obraz
© (fot. archiwum)

Kolejny ciągnik to również jedyny istniejący egzemplarz (zobacz.

2 / 5

Wielki Roy

Obraz
© ag-muzeum.com

*Big Roy *to również konstrukcja zasługująca na uwagę. Podobnie jak Big Bud, istnieje tylko jeden egzemplarz tej ośmiokołowej maszyny. Ważący ponad 25 000 kg ciągnik pomieści 2000 litrów paliwa. Silnik Cummins KTA1150-600 ma moc 600 KM. Długi na niemal 10 m i wysoki na 335 cm traktor wyposażono w kamery podłączone do monitorów. Kierowca mógł na nich obserwować to, co dzieje się naokoło pojazdu. W latach 70. była to naprawdę nowość. Maszyna również nie stanowi krajobrazu amerykańskich pól. Skonstruowany przez Versatile ciągnik Big Roy znajduje się w Muzeum Rolniczym miasta Manitoba, w kanadyjskim stanie Austin.

Kolejna maszyna nie jest ciągnikiem, ale również zasługuje na uwagę (zobacz.

3 / 5

Rekordy kombajnu Claas

Obraz
© Claas

Największe maszyny rolnicze to nie tylko ciągniki. Claas Lexion to kombajn imponujący nie tylko rozmiarem, ale też swoimi osiągami. Jest jednym z najszybszych i najlepszych na świecie. W pierwszych modelach (od roku 1995) stosowano silniki o mocy 330 KM. Kolejne wersje przynosiły ze sobą coraz to bardziej imponujące rozwiązania technologiczne. W 1997 roku Lexion pobił rekord... zbioru zboża. Potrafił on uzyskać 60 ton w ciągu jednej godziny. Sześć lat później konstrukcja pozwalała już na zbiór 100 ton na godzinę. Najnowsze kombajny Claas Lexion 780-740 wyposażone są w układy Mercedes-Benz OM 502 czy Caterpillar C 13 lub C 9.3, spełniające najnowsze normy emisji spalin i oferujące niezawodne rezerwy mocy.

Dalej zobaczycie Case Quadtraca 600. Dlaczego się znajduje na liście największych? Zobacz

4 / 5

Cztery gąsienice

Obraz
© CaseIH.com

Case Quadtrac 600 to kolejny amerykański ciągnik z rodziny tych największych. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są koła, a właściwie ich brak. Zamiast nich maszyna posiada cztery gąsienice. Zapewniają one lepszą jazdę, nawet w trudniejszych warunkach. W ruch wprawia go jednostka o pojemności niemal 13 litrów. Produkuje ona moc znamionową 650 KM. Quadtrac 600 to też 1722-litrowy zbiornik paliwa i skrzynia z 16 przełożeniami. Pojazd rozwija maksymalną prędkość 40 km/h i waży 20 ton. Ceny używanych modeli oscylują w granicach 300-400 tys. dolarów.

5 / 5

New Holland T9

Obraz
© Agriculture.NewHolland.com

Na koniec wspominamy o rodzinie ciągników T9 od New Holland. Dostępne są dwie wersje - z dłuższą lub krótszą ramą - których jednostki napędowe sięgają mocy niemal 700 KM.

Model T9.615 porusza się na ośmiu kołach. Skrzynia biegów, jaką wykorzystano w tym pojeździe to Ultra Command Full PowerShift. Maksymalna moc jego silnika to 451 kW/613 KM. Z kolei model T9.700 to najmocniejsza maszyna tego producenta. Ciągnik o konstrukcji przegubowej zasila jednostka napędowa FPT (Fiat Powertrain Technology) o pojemności 12,9 litra z układem oczyszczania spalin ECOBlue HI-eSCR (High-Efficiency Selective Catalytic Reduction). Silnik charakteryzuje się mocą znamionową na poziomie 628 KM, ale gdy zachodzi potrzeba chwilowego zwiększenia wysiłku, 6-cylindrowiec potrafi wykrzesać z siebie niemal 700 KM i prawie 3000 Nm momentu obrotowego.

To tylko wybrane maszyny spośród wszystkich gigantów. Nie tylko duże przedsiębiorstwa rolnicze, ale też małe rodzinne firmy korzystają z pomocy niektórych z tych kolosów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)