Najważniejsze funkcje piekarnika parowego

Najważniejsze funkcje piekarnika parowego26.01.2022 10:13
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Materiał partnera

Nowoczesny, funkcjonalny piekarnik to nieoceniona pomoc przy przyrządzaniu potraw dla siebie i bliskich. Wyposażony w praktyczne programy i przydatne funkcje umożliwia szybkie i sprawne przygotowywanie klasycznych dań na co dzień, jak również odważniejszych potraw, a nawet kulinarnych eksperymentów. Piekarnikiem, który cieszy się w ostatnim czasie wyjątkową popularnością – między innymi ze względu na swoją wydajność i funkcjonalność – jest piekarnik parowy. Co wyróżnia ten typ urządzenia i jakie są jego najciekawsze funkcje? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście. Zapraszamy do lektury!

Czym jest i jak działa piekarnik parowy?

Piekarnik parowy to urządzenie, które oprócz standardowych programów piekarnika elektrycznego wyposażone jest w dodatkowe opcje przygotowywania potraw przy użyciu pary. Może odbywać się to na dwa różne sposoby. Piekarnik parowy może być bowiem wyposażony w specjalny pojemnik na wodę – wykorzystując tym samym obieg grawitacyjny pary – lub w nowoczesny generator, który wtłacza parę do wnętrza urządzenia, tworząc tym samym tak zwany obieg wymuszony.

Wiele osób kojarzy zarówno gotowanie na parze, jak i piekarniki parowe wyłącznie z przygotowywaniem ograniczonej ilości nudnych potraw. Nic bardziej mylnego! Piekarnik parowy wyposażony jest w szeroką gamę różnych opcji i programów, dzięki którym możliwe jest przygotowanie nie tylko zdrowych, ale i aromatycznych, smacznych dań, w dodatku na różne sposoby. Parowy piekarnik pozwala nie tylko na pieczenie, lecz także grillowanie, gotowanie, jak również rozmrażanie i podgrzewanie produktów.

Podstawowe funkcje piekarnika parowego

Piekarniki parowe wyposażone są w wiele zarówno podstawowych, jak i dodatkowych praktycznych funkcji. Do najważniejszych z nich zaliczyć można przede wszystkim te związane z różnymi możliwościami przygotowywania oraz obróbki produktów spożywczych. Jest to funkcja grillowania, podzielona niekiedy na opcję małego i dużego grilla, funkcja rozmrażania oraz funkcja podtrzymywania ciepła, dzięki której temperatura w urządzeniu może utrzymywać się nawet przez cztery godziny. Ostatnia z opcji przydaje się zarówno do utrzymywania dań w odpowiedniej temperaturze, jak i przygotowywania niektórych deserów, jak chociażby bezy, a także do suszenia owoców i grzybów. Ciekawa i przydatna jest funkcja podgrzewania naczyń, z której mogą korzystać posiadacze piekarników parowych.

Lista podstawowych funkcji piekarnika parowego nie kończy się jednak na przygotowywaniu dań. Niemal wszystkie tego typu urządzenia wyposażone są bowiem w niezwykle przydatną funkcję samoczyszczenia, która zdecydowanie ułatwia utrzymanie piekarnika w odpowiedniej czystości.

Dodatkowe funkcje piekarników parowych

Piekarnik parowy z funkcją pieczenia może pochwalić się również szeroką gamą dodatkowych funkcji, które bardziej ułatwią i usprawnią wykonywanie codziennych, kuchennych obowiązków i sprawią, że gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Z myślą o użytkownikach, którzy podczas gotowania lubią mieć wszystko pod kontrolą, piekarniki parowe wyposażone zostały w termosondy, czyli elektroniczne czujniki pomiaru temperatury wewnątrz potrawy. Termosonda doskonale sprawdza się podczas pieczenia różnego rodzaju mięs; z jej pomocą przygotowywana pieczeń będzie zawsze dopieczona, ale i soczysta.

Do przydatnych funkcji dodatkowych piekarnika zdecydowanie należy zaliczyć także możliwość zaplanowania opóźnionego rozpoczęcia pracy urządzenia. Dzięki tej funkcji możemy przed wyjściem z domu wstawić danie do piekarnika, a po całym dniu pracy wrócić do domu na gotową kolację. Możliwość zdalnego kontrolowania przebiegu pieczenia umożliwia nowoczesna opcja połączenia piekarnika z mobilną aplikacją oraz – w przypadku niektórych modeli – z kamerą, dzięki której widzieć będziemy nasze danie przez cały czas proces jego przygotowywania.

Nowoczesna kamera połączona z aplikacją doskonale sprawdza się także w sytuacji, kiedy przygotowujemy spotkanie towarzyskie w szerszym gronie, tym samym szykujemy najczęściej kilka rzeczy na raz i nie zawsze mamy czas na regularne wędrówki do piekarnika.

Piekarniki parowe to urządzenia nowoczesne, ułatwiające pracę w kuchni, ale także bezpieczne. Ewentualnym poparzeniom czy przypadkowemu otwarciu zapobiega funkcja blokady drzwi piekarnika oraz funkcja safe to touch, dzięki której front urządzenia pozostaje zimny nawet podczas jego długiej pracy.

Funkcjonalne piekarniki parowe pozwalają na szybkie i proste przygotowanie zdrowych i smacznych potraw. Co więcej, wyjątkowo bogata lista ich programów oraz dodatkowych funkcji sprawia, że można śmiało nazwać je urządzeniami dla każdego – od absolutnego laika, po profesjonalistę, o najróżniejszych upodobaniach kulinarnych oraz w każdym wieku.

Materiał partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie