Trwa ładowanie...
holderName

Najstarsze nasienie świata. Było większe niż osobnik, który je wytworzył. Nie zgadniesz, gdzie je znaleziono

Liczący sobie 100 mln lat kawałek bursztynu ujawnił najstarszą w historii próbkę zwierzęcego nasienia – donosi Science Alert. Jest ono wielokrotnie większe niż ludzkie i jednocześnie pochodzi od… krewetkowego skorupiaka mniejszego niż ziarenko maku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Owad w bursztynie (zdjęcie ilustracyjne)
Owad w bursztynie (zdjęcie ilustracyjne) (Adobe Stock)
holderName

Starożytny małż, którego nasiono odnaleziono bursztynie, należy do wciąż żyjącej klasy mikroskorupiaków, znanych jako małżoraczki, które słyną z tego, że zawierają nasienie do dziesięciu razy większe od siebie. Może to brzmieć niemożliwie, ale kiedy te mikroskopijne komórki są skręcone i zaplątane w maleńkie kuleczki, mogą łatwo przemieszczać się po żeńskim przewodzie rozrodczym.

Czytaj też: W ciągu 50 lat populacja zwierząt na Ziemi spadła o ok. 68 proc.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Najstarsza sperma

Naukowcy za pomocą skanera micro-CT ujawnili 39 osobników starożytnych "krewnych" dzisiejszych mikroskorupiaków, wszystkich w tym samym kawałku bursztynu. Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, że ta zamarznięte organizmy nadal posiadają niektóre z tych samych cech reprodukcyjnych, które widzimy u małżoraczków dzisiaj – w tym olbrzymią spermę.

holderName

Według badaczy sperma znajdująca się w tym bursztynie jest najstarszą próbką zwierzęcego nasienia. W 2014 r. znaleziono w Australii małżoraczki zawierające spermę sprzed 16 mln lat. Ale nasienie znalezione teraz, odkryte w Myanmarze, jest starsze o 83 miliony lat. Jest też ok. dwa razy starsze niż najstarsza do tej pory znaleziona pozostałość spermy zwierzęcej.

Czytaj też: Zwierzęta czują to od zawsze. Nie rozwikłaliśmy tej tajemnicy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów