Najdroższe bronie świata

Najdroższe bronie świata

Najdroższe bronie świata
Źródło zdjęć: © US Army
10.07.2013 14:04, aktualizacja: 29.12.2016 08:16

USA przeznaczają co roku zawrotne sumy na rozwój technologii militarnych. W efekcie, to właśnie w tym kraju powstają najdroższe i najbardziej zaawansowane bronie. Tylko w 2013 roku amerykański rząd wyda na rozwój i funkcjonowanie programów wojskowych ponad 1,6 biliona dolarów. Zebraliśmy w związku z tym najdroższe bronie, nad jakimi pracują specjaliści w USA.

USA przeznaczają co roku zawrotne sumy na rozwój technologii militarnych. W efekcie, to właśnie w tym kraju powstają najdroższe i najbardziej zaawansowane bronie. Tylko w 2013 roku amerykański rząd wyda na rozwój i funkcjonowanie programów wojskowych ponad 1,6 biliona dolarów. Zebraliśmy w związku z tym najdroższe bronie, nad jakimi pracują specjaliści w USA. Podane koszty projektów są szacunkowe i bazują na danych dostępnych publicznie oraz uwzględniają koszt projektowania, jak również eksploatacji gotowych broni. Możemy jednak zakładać, że nie wszystkie sumy są ujawniane i rzeczywiste koszty mogą być jeszcze wyższe.

_ GB/JB/GB _

1 / 10

Okręty podwodne klasy Ohio

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: ok. 36 mld dolarów

Te amerykańskie okręty podwodne z napędem atomowym określane są również jako Trident – od przenoszonych pocisków balistycznych SLBM typu Trident II D-5 z głowicami termojądrowymi. Początkowo każdy z 18 okrętów klasy Ohio przenosił 24 takie pociski, ale po roku 2003 cztery jednostki zmodyfikowano i przystosowano do przenoszenia 154 pocisków manewrujących Tomahawk oraz transportowania oddziałów sił specjalnych.

2 / 10

Okręty walki przybrzeżnej

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: 37,4 mld dolarów

Littoral Combat Ship to projekt stosunkowo niewielkich i relatywnie tanich okrętów nowej generacji. Mają one operaować na wodach przybrzeżnych, a ich wyposażenie ma być modułowe – zależnie od konkretnej misji, na bazowym szkielecie okrętu będzie można wymienić elementy uzbrojenia i inne moduły, aby jak najlepiej pasowały do wykonania powierzonych okrętowi zadań. Pierwszym okrętem tego typu jest oddany do służby w 2008 roku USS Freedom.

3 / 10

Bombowiec Northrop Grumman B-2 Spirit

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: ok. 42 mld dolarów

Bombowca nazywanego potocznie „latającym skrzydłem” chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Armia USA zamówiła 21 egzemplarzy tych samolotów, z których 20 służy do dzisiaj – jeden to przebudowany, pierwszy prototyp. Nie jest to już samolot nowy, jego pierwsza prezentacja miała miejsce w 1988 roku, a pierwszy lot odbył się rok później. Z powodu wielkich kosztów, które wynoszą według różnych źródeł od 1,157 do 2,2 mld dolarów, B-2 Spirit jest najdroższym samolotem, jaki kiedykolwiek zbudowano.

4 / 10

Lotniskowiec CVN-78

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: 42,5 mld dolarów

USS Gerald R. Ford to projekt najnowszego amerykańskiego lotniskowca z napędem atomowym o oznaczeniu CVN-78. Będzie to nowy, flagowy superlotniskowiec Marynarki Wojennej USA. 13 listopada 2009 roku położono stępkę, a wodowanie okrętu ma nastąpić w listopadzie 2013. Jednostka będzie mogła przenosić ponad 75 samolotów, a jej maksymalna prędkość to ponad 30 węzłów, która jest zapewniana przez dwa reaktory atomowe. Okręt posiada nieograniczony zasięg i służyć ma przez 20-25 lat.

5 / 10

Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: 51 miliardów dolarów

F/A-18E/F Super Hornet to dwusilnikowy samolot myśliwski powstały na bazie maszyny McDonnell Douglass F/A-18 Hornet. Różnice między projektami obu Hornetów są jednak na tyle duże, że wielu ekspertów twierdzi, że konstrukcja Boeinga to zupełnie osobny projekt. Uzbrojenie tego samolotu to rakiety powietrze-powietrze oraz działko 20 mm. Do myśliwca można też zamontować pięć zewnętrznych zbiorników na paliwo znacząco zwiększając jego zasięg.

6 / 10

Boeing KC-46

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: 52 miliardy dolarów

Od 1957 roku Siły Powietrzne USA do tankowania w powietrzu wykorzystywały „latającą cysternę” Boeing KC-135 Stratotanker. Po latach powstała więc konieczność stworzenia nowej maszyny tego typu. W ten sposób powstał projekt Boeinga KC-46 - powietrznego tankowca, który może również służyć jako samolot transportowy. Do jego obsługi wystarczy załoga w liczbie 3 osób, a na pokładzie może znajdować się zapas ponad 94 ton paliwa do przetoczenia.

7 / 10

Bell Boeing V-22 Osprey

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: 53,5 miliarda dolarów

V-22 Osprey to swoiste połączenie śmigłowca z samolotem. Wojsko USA potrzebowało maszyny, która do startu i lądowania nie będzie potrzebowała długich pasów startowych. Rozwiązaniem okazał się właśnie V-22 z możliwością pionowego startu i lądowania. Osprey wykorzystywany jest w Afganistanie, Libii i Iraku. Maszyna wzbudza również spory sprzeciw mieszkańców miejscowości, w pobliżu których znajdują się bazy z V-22 Osprey. Cywile obawiają się wypadków lotniczych, które niestety prześladują te maszyny.

8 / 10

Niszczyciel DDG-51

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: 87,3 miliarda dolarów

Ten stosunkowo nowoczesny niszczyciel rakietowy jest pierwszym okrętem, zdolnym do korzystania z systemu uzbrojenia Aegis oraz systemu radarowego SPY-1D. Okręt posiada uzbrojenie zdolne do walki z samolotami, okrętami podwodnymi czy innymi jednostkami nawodnymi. Niestety są to dość drogie okręty. Najnowsza wersja DDG-51 ma kosztować aż 2,4 milliarda dolarów za sztukę.

9 / 10

System obrony antybalistycznej

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: 126,2 miliarda dolarów

System, który tworzony jest przez USA, ma zapewnić obronę europejskich członków NATO, Izraela, Korei Południowej, Japonii i oczywiście terytorium Ameryki Północnej przed atakiem rakietowym. Jak na tak rozległy i globalny system, koszty również są ogromne. Prawdopodobnie będą one jeszcze rosły, w miarę jak władze USA będą starały się pokonywać kolejne trudności. Elementy tego systemu mają być również rozmieszczone na terytorium Polski.

10 / 10

Lockheed Martin F-35 Lightning II

Obraz
© US Army | US Army

Koszt projektu: 331,9 miliardów dolarów

Jeśli sądziliście, że projekt systemu obrony antybalistycznej jest drogi to wiedzcie, że stworzenie najnowszej generacji myśliwca - Lockheed Martin F-35 Lightning II kosztowało dotąd amerykańskich podatników zawrotne 331,9 miliarda dolarów. F-35 Lightning II ma być maszyną nowej generacji, która zastąpi wykorzystywane obecnie samoloty myśliwskie i wielozadaniowe. Program stworzenia tej nowej broni wydaje się być workiem bez dna, do którego rząd USA wrzuca kolejne miliony dolarów. Najnowsze dane mówią, że ostatecznie może on kosztować ponad 1 bilion dolarów!

_ GB/JB/GB _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (184)