Najciekawsze wydarzenia astronomiczne w 2017 roku? Dzięki tej publikacji łatwo to sprawdzisz

Najciekawsze wydarzenia astronomiczne w 2017 roku? Dzięki tej publikacji łatwo to sprawdzisz

Najciekawsze wydarzenia astronomiczne w 2017 roku? Dzięki tej publikacji łatwo to sprawdzisz
Źródło zdjęć: © NASA | NASA
Adam Bednarek
28.12.2016 10:46, aktualizacja: 28.12.2016 11:06

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) wydało bezpłatną publikację zawierającą dane na temat różnorodnych zjawisk astronomicznych w 2017 roku. Można ją przejrzeć na komputerze lub na smartfonach i tabletach.

Powtórka “superksiężyca” dopiero za 18 lat, ale to nie oznacza, że w 2017 roku na niebie będzie wiało nudą. Kiedy spojrzeć w górę? Wydany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne bezpłatny “Almanach Astronomiczny 2017” pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.

Edycja almanachu na rok 2017 liczy 274 strony zawierające różnego rodzaju tabele, zestawienia, wykresy, mapki i opisy do nich. Zakres zjawisk, dla których zawarto efemerydy, jest bardzo szeroki. Publikacja jest przydatna zarówno osobom chcącym przykładowo sprawdzić, o której godzinie wejdzie dana planeta, jak i specjalistom w tej dziedzinie, obserwującym ciała niebieskie przy bardziej naukowym podejściu - czytamy na portalu naukawpolsce.pap.pl.

Almanach przyda się nie tylko fachowcom. Warto zajrzeć do rozdziału “Najciekawsze wydarzenia astronomiczne w 2017 roku”, by przekonać się, że 2017 będzie obfitował w interesujące zjawiska. Już na “dzień dobry” dostajemy maksimum roju Kwadrantydy (3-4 stycznia). Co jeszcze czeka na nas w nadchodzących miesiącach?

  • 2-23 kwietnia – maksimum roju Lirydy
  • 22 kwietnia – 127 zbliżenie sondy Cassini do Tytana na odległość 979 km
  • 6-7 maja – maksimum roju Eta Akwarydy
  • 12-13 sierpnia – maksimum roju Perseidy
  • 13 listopada – bardzo bliska koniunkcja Wenus z Jowiszem (0.3°) na wieczornym niebie
  • 13-14 grudnia – maksimum roju Geminidów

Do tego dochodzą zaćmienia Księżyca - jedno półcieniowe i jedno częściowe, obydwa widoczne w Polsce (drugie z wymienionych przy wschodzie Księżyca). Pierwsze, widoczne będzie już 11 lutego. Niestety ominą nas dwa zaćmienia Słońca, widoczne m.in. w Ameryce Południowej, Afryce czy Stanach Zjednoczonych. Na szczęście w internecie na pewno pojawią się piękne zdjęcia.

Oczywiście tych wydarzeń jest więcej, dlatego warto samemu zajrzeć do almanachu. Tym bardziej że plik w formie cyfrowej książki udostępniono w sklepie Google Play - wszystkie ciekawe zjawiska atmosferyczne możemy mieć pod ręką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)