Najbardziej przerażająca wyszukiwarka w internecie

Jeśli czegoś nie ma w Google, to znaczy że to nie istnieje - takie jest powszechne przekonanie. A nie jest to prawdą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najbardziej przerażająca wyszukiwarka w internecie
(WP.PL)

Tak przynajmniej twierdzi John Matherly, twórca wyszukiwarki internetowej Shodan. Jej silnik działa zgoła odmiennie od Google, które wyszukuje witryny internetowe, bowiem porusza się tak jakby za kulisami internetu - poszukuje serwerów, kamer internetowych, drukarek, routerów i wszystkich innych rzeczy, które są połączone i tworzą sieć, jak chociażby kamery monitoringu czy urządzenia automatyzacji domu.

Shodan działa przez 2. godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i miesięcznie zbiera informacje o ponad 500 milionach podłączonych do sieci urządzeń i usług.

Dzięki wyszukiwarce specjaliści ds. bezpieczeństwa odnaleźli między innymi system kontroli parku wodnego, system dowodzenia i kontroli placówek nuklearnych czy system sterowania cyklotronem. Najbardziej przerażający jest fakt, że większość z tego typu urządzeń nie ma żadnych zabezpieczeń, co oznacza, że z łatwością można przejąć nad nimi kontrolę, jeśli odnajdzie się do nich dostęp.

Po wyszukaniu frazy "domyślne hasło", Shodan wyszukuje nam niezliczoną ilość drukarek, serwerów i systemów kontroli urządzeń, które do dostępu korzystają z haseł typu "admin" czy "1234".

Specjaliści ds. zabezpieczeń obecnie wykorzystują wyszukiwarkę Shodan do odnajdywania niezabezpieczonych urządzeń i informowania o tym ich właścicieli.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: **"5 sposobów na dobre zdjęcia z telefonu"**

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.