Nagrody Nobla z fizyki 2019 przyznane

Nagrody Nobla z fizyki 2019 przyznane

Nagrody Nobla z fizyki 2019 przyznane
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Modzelewska
08.10.2019 11:54, aktualizacja: 08.10.2019 12:46

James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodzeni zostali za odkrycie egzoplanet i wytłumaczenie ewolucji kosmosu. Do trójki naukowców trafi 9 mln koron, czyli blisko 830 tys. euro.

Instytut Karoliński w Sztokholmie przyznał Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Wśród laureatów znajdują się James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz.

W tym roku w dziedzinie fizyki duże szanse na zwycięstwo miał także Polak, prof. Artur Ekert na co dzień pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ekert specjalizuje się w kryptologii kwantowej. Jest najczęściej cytowanym fizykiem na świecie.

Kryptologia kwantowa zajmuje się możliwościami wykorzystania układów kwantowych do przetwarzania i przesyłania informacji. Jest zaawansowaną metodą ochrony naszych danych - także przed atakami ze strony potężnych superkomputerów kwantowych.Media w Szwecji, zbliżone do Akademii, pisały, że jest on faworytem. Niestety, tym razem nagroda wędruje do Jamesa Peeblesa, Michaela Mayora i Didiera Queloza.

Michel Mayor i Didier Queloz ze Szwajcarii zostali docenieni za odkrycie planety okrążającej gwiazdę, która przypomina Słońce. Z kolei Kanadyjczyk James Peebles "za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizycznej".

James Peebles to astronom i kosmolog związany z Uniwersytetem w Princeton. Interesował się przede wszystkim kosmologią teoretyczną i rozwijaniem modeli Wielkiego Wybuchu. Razem z Robertem Dickie przyjął istnienie mikrofalowego promieniowania tła. Peebles zajmował się również badaniem lekkich pierwiastków we wszechświecie np. helu. Został uhonorowany Nagrodą Nobla za swoje teoretyczne dokonania w dziedzinie fizycznej kosmologii.

Michel Mayor jest astronomem i profesorem astronomii na Uniwersytecie Genewskim, podobnie jak Dider Queloz. Z ta jednak różnicą, że Queloz posiada tytuł doktora Uniwersytetu Genewskiego. Naukowcy w 1995 roku odkryli 51 Pegasi b, pierwszą planetę pozasłoneczną krążącą wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Za to osiągnięcie zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)