ycipk-44n6cn
CHIP

Na terenie UE komputery i drukarki będą kosztować więcej

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podjął dosyć kontrowersyjną decyzję. Na jej podstawie ceny takich urządzeń jak drukarki atramentowe, laserowe, urządzenia wielofunkcyjne i komputery mogą wzrosnąć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na terenie UE komputery i drukarki będą kosztować więcej
(chip.pl)
ycipk-44n6cn

Sprawcą całego zamieszania jest niemiecka grupa Verwertungsgesellschaft Wort, która na terenie Niemiec zajmuje się walką o tantiemy "z drugiego obiegu", które wypłacane są twórcom, których prace powielane przez osoby prywatne. A na czym są powielane? Na urządzeniach produkowanych przez takie firmy jak Canon, Epson, Fujitsu i HP.

Przedstawiciele Verwertungsgesellschaft Wort chcą, aby powyższe marki płaciły twórcom z bardzo prostego powodu. Otóż, na urządzeniach ich produkcji można skopiować na przykład Grę o Tron R. R. Martina. Departament Sprawiedliwości zgodził się z taką argumentacją i już niedługo każde państwo członkowskie, którego obywatele na własny użytek mogą kopiować prace artystów, musi wprowadzić przepisy umożliwiające wypłacanie tantiemów z tytułu "potencjalnych reprodukcji ich twórczości".

To nie wszystko. Dalej jest jeszcze lepiej.

ycipk-44n6cn

Trybunał twierdzi również, że drukarek nie da się przecież używać bez podłączenia ich do komputerów. Co z tego? Ano to, że dodatkowa opłata na rzecz twórców pobierana od producentów komputerów prawdopodobnie zostanie niedługo wcielona w życie.

Kto zapłaci za te wszystkie wspaniałe pomysły? Cytując klasyka, który doskonale odnalazłby się w dzisiejszych czasach: - _ No, Pan zapłaci, Pani zapłaci... Społeczeństwo. _

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Mini PC z Androidem zmieni każdy telewizor w Smart TV"

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-44n6cn

ycipk-44n6cn
ycipk-44n6cn