Na takim przejściu nie zginie żaden pieszy?

Na takim przejściu nie zginie żaden pieszy?08.07.2014 17:27
Na takim przejściu nie zginie żaden pieszy?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Smart Crosswalk to przejście dla pieszych (tak zwana zebra), które świeci na biało w czasie ograniczonej widoczności. Ale to jeszcze nie wszystko.

Smart Crosswalk to przejście dla pieszych, tak zwana zebra, świecąca na biało w czasie ograniczonej widoczności. Ale to jeszcze nie wszystko.

Najciekawszym elementem tego projektu są bowiem wbudowane czujniki nacisku, przełączające światło pasów z białego na czerwone w momencie, w którym na przejście wejdzie pieszy. Taka zmiana z pewnością będzie świetnie widoczna - efekt może porównywalny do konsekwencji wprowadzenia do samochodów dodatkowego, trzeciego światła sygnalizującego hamowanie.

Projekt inteligentnego przejścia dla pieszych jest przy tym całkiem nieźle dopracowany również w innych szczegółach. Jego pomysłodawca Aleksiej Chugunnikow zaproponował między innymi dokładną konstrukcję poszczególnych pasów (m.in. metalowy profil wzmacniający, panel rozpraszający światło, panel z diodami), jak i alternatywne źródła ich zasilania. Do wyboru byłaby m.in. sieć miejska oraz dodatkowe mechanizmy, zmieniające energię kinetyczną w elektryczną.

288758718131484819
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Na razie Smart Crosswalk to niestety tylko pomysł, który - przynajmniej moim zdaniem - świetnie sprawdziłby się wszędzie tam, gdzie instalacja normalnej sygnalizacji świetlnej nie ma sensu (np. piesi pojawiają się zbyt rzadko). Wiadomo, że wykonanie tego typu przejścia dla pieszych wiązałoby się z rozwiązaniem kilku problemów technicznych (np. czujniki obciążenia musiałyby reagować wyłącznie na pieszych, a nie na przejeżdżające samochody albo spadające krople deszczu). No i byłoby dość kosztowne, ale pewnie nie bardziej, niż instalacja kolejnych fotoradarów...

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Samsung apeluje do użytkowników Galaxy S III, by ci...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)