Na co zwrócić uwagę, wybierając nowego smartfona?

Na co zwrócić uwagę, wybierając nowego smartfona?

Na co zwrócić uwagę, wybierając nowego smartfona?
Źródło zdjęć: © Jon Fingas / CC
18.06.2015 14:39, aktualizacja: 29.12.2016 08:19

Zakup nowego smartfona, nawet jeżeli kosztować będzie złotówkę czy inną symboliczną kwotę przy podpisywaniu nowej umowy z operatorem, to wciąż poważna decyzja. To urządzenie, które będzie nam towarzyszyło przez spory kawałek naszego życia i spełniało w nim bardzo wiele funkcji. Dawno już przecież minęły czas telefonu "do dzwonienia i SMS-owania". Nowoczesny smartfon służy również jako przeglądarka internetu, klient poczty e-mail, odtwarzacz muzyczny, aparat fotograficzny... Potencjalnych zastosowań jest niemal tak wiele jak aplikacji, dostępnych w sklepach poszczególnych systemów operacyjnych.

Zakup nowego smartfona, nawet jeżeli kosztować będzie złotówkę czy inną symboliczną kwotę przy podpisywaniu nowej umowy z operatorem, to wciąż poważna decyzja. To urządzenie, które będzie nam towarzyszyło przez spory kawałek naszego życia i spełniało w nim bardzo wiele funkcji. Dawno już przecież minęły czas telefonu "do dzwonienia i SMS-owania". Nowoczesny smartfon służy również jako przeglądarka internetu, klient poczty e-mail, odtwarzacz muzyczny, aparat fotograficzny… Potencjalnych zastosowań jest niemal tak wiele jak aplikacji, dostępnych w sklepach poszczególnych systemów operacyjnych.

Czym więc kierować się, wybierając nowego smartfona, by swoje wszystkie funkcje wykonywał on dobrze, a przynajmniej w stopniu dla nas wystarczającym? To oczywiście zależy również od indywidualnych potrzeb, ale jest przynajmniej kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę niezależnie od nich. Takie jak…

1 / 7

System operacyjny

Obraz
© Aidan / CC

Pierwsza rzecz, na jaką zwrócimy uwagę podczas wybierania telefonu - to od niej najbardziej zależeć będzie jego codzienne działanie. I wcale nie jest tak, że do tego wyboru można podejść nonszalancko, stwierdzając, że przecież i Android, i iOS i Windows sprawdzają się świetnie w swoich podstawowych funkcjach i w gruncie rzeczy _ są podobne _. Jest wiele fundamentalnych różnic między każdym z nich, z którymi warto się przynajmniej zapoznać. Z pewnością najpopularniejszy w Polsce jest Android, w razie problemów najłatwiej więc znaleźć kogoś, kto również go ma, zna i jest w stanie pomóc. To również system najbardziej otwarty i podatny na modyfikacje. iOS i Windows Phone mogą za to przypaść do gustu tym, którzy lubią rozwiązania bardziej przyjazne dla użytkownika, czy przynajmniej chroniące telefon przed jego własną niekompetencją.

2 / 7

Pojemność pamięci wewnętrznej

Obraz
© Alpha / CC

Biorąc pod uwagę to, jak wiele treści będziemy przechowywać na smartfonie, pojemność jego wbudowanej pamięci to jedna z najważniejszych cech, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Same aplikacje zajmują już bardzo dużo, a jeżeli dołożymy do tego trochę zdjęć, jakieś nagrane przez siebie filmy czy tak potrzebną podczas przemieszczania się po mieście muzykę, to szybko zaczyna jej brakować. 16 GB wydawało się kiedyś w zupełności wystarczające, obecnie nawet 32 GB mogą się okazać liczbą zbyt małą. Szczególnie, jeżeli lubimy instalować wiele dodatkowych aplikacji – w ich przypadku pamięć wewnętrzna telefonu jest szczególnie ważna. Jeżeli pojemność potrzebna jest nam głównie na multimedia, to w ostateczności można sobie poradzić inaczej.

3 / 7

Obsługa kart pamięci

Obraz
© Cheon Fong Liew / CC

Kolejna kluczowa rzecz, która wcale nie jest standardem. Nawet nie wszystkie telefony z Androidem dają możliwość rozszerzenia pojemności za pomocą kart microSD, na próżno szukać jej w jakimkolwiek z iPhone'ów. A dzięki karcie można spokojnie i niedrogo podwoić pamięć telefonu, przynajmniej w zastosowaniach dotyczących multimediów. Jeżeli więc wykonujecie telefonem dużo zdjęć lub traktujecie go jako przenośny odtwarzacz muzyczny, to warto upewnić się, że rozszerzenie pojemności w ten sposób będzie możliwe. Nie będziecie musieli wtedy co chwila zastanawiać się, co tu skasować, bo nie mieści się już kolejne zdjęcie czy nagranie filmowe.

4 / 7

Wielkość

Obraz
© Kārlis Dambrāns / CC

W ostatnich czasach odwraca się dawny trend, według którego im telefon był mniejszy, tym lepszy. Multimedialne smartfony, w dodatku obsługiwane w całości za pomocą wyświetlanej również na ekranie klawiatury i przycisków, są zwyczajnie wygodniejsze w obsłudze, jeżeli wyświetlacz jest większy. To jest jasne. Ale też zaczęło już tu dochodzić do pewnej przesady, która pojawiła się wraz z modą na tzw. phablety – urządzenia, mające być czymś pomiędzy telefonem i tabletem. Generalnie można powiedzieć – im telefon większy, tym przyjaźniejszy w obsłudze, ale też mniej mobilny i trudniejszy do sterowania za pomocą jednej ręki. W każdym przypadku najlepiej sprawdzić samodzielnie i zdecydować, co jest dla nas ważniejsze – czy aplikacje i multimedia (wtedy spokojnie można się decydować na jak największego smartfona), czy jednak funkcja telefonu i jego wszechstronność.

5 / 7

Rozdzielczość ekranu

Obraz
© Kārlis Dambrāns / CC

Tutaj nie warto dać się zwariować i brać drogiego smartfona z rozdzielczością Quad HD tylko dlatego, że to ostatni krzyk mody. Owszem, rozdzielczość jest ważna, to od niej bowiem zależy czytelność ekranu i to, ile informacji się na nim zmieści. Wpływa też znacząco na przyjemność jego użytkowania. Ale w większości przypadków w zupełności wystarczające będzie full HD (1920 x 1080) – mało tego, często nawet to jest przesadą, szczególnie w przypadku ekranów o mniejszej przekątnej. A pamiętajmy, że większa rozdzielczość to również większe zużycie baterii. Czasami lepiej więc pójść na kompromis w tej kwestii i cieszyć się dłużej działającym telefonem, który wcale wiele nie traci przez nieco mniej pikseli na ekranie.

6 / 7

Pojemność baterii

Obraz
© Kārlis Dambrāns / CC

Niezmiernie ważny w przypadku smartfonów czynnik. Chociaż oczywiście to, jaka bateria jest nam potrzebna, zależy również w dużej mierze od tego, jak z telefonu korzystamy. Jeżeli przez większość czasu spoczywa on w naszej kieszeni, to w zupełności wystarczający będzie akumulator o pojemności w granicach 2000 mAh. Ale dla kogoś, kto nieustannie sprawdza, co pojawiło się na Facebooku i Twitterze, podczas podróży autobusem przegląda informacje na ulubionych stronach internetowych i jeszcze do tego gra, nawet imponująco wyglądające 4000 mAh może się okazać niewystarczające. Tak czy inaczej wybierając pomiędzy kilkoma telefonami warto porównać również pojemność ich akumulatorów.

7 / 7

Aparat fotograficzny

Obraz
© Kārlis Dambrāns / CC

To, rzecz jasna, rzecz do sprawdzenia szczególnie dla tych, którzy wykonują telefonem dużo zdjęć. Ale i ci, którzy nie uważają się za zapalonych fotografów, woleliby z pewnością mieć już w telefonie aparat, który się do czegoś nadaje – jeżeli robią zdjęcia rzadko, to zapewne tym bardziej będą oczekiwali, że kiedy już się na to zdecydują, to będą one przyzwoitej jakości. Tutaj producenci prześcigają się w chwaleniu się megapikselami, ale to nie one są najważniejsze. Nie mówią one przecież tak naprawdę o jakości zdjęcia, a tylko o jego rozmiarze. Jeśli twoje zdjęcia mają służyć jedynie jako pamiątka lub ich przeznaczeniem jest publikacja na Facebooku czy Instagramie, różnica między wartością 13 MPix, a 20 MPix jest niemal żadna. Najlepiej albo samodzielnie wypróbować telefon w działaniu i ocenić, czy zdjęcia spełniają nasze wymagania, albo poszukać w sieci przykładów zdjęć robionych danym modelem. Może się nawet okazać, że aparat teoretycznie "gorszy" (mniej MP) wykonuje zdjęcia zdecydowanie ładniejsze.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)