Na co warto zwrócić uwagę, kupując laptopa

Na co warto zwrócić uwagę, kupując laptopa

14.03.2014 12:50, aktualizacja: 14.03.2014 13:54

Jeśli przespałeś ostatnie zmiany na rynku laptopów, a teraz stajesz przed koniecznością kupna nowego komputera, spieszymy z podpowiedzią na co warto zwrócić uwagę i jak wygląda obecnie sytuacja.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Nowym liderem rynku przenośnych komputerów zostało Lenovo - właściwie jedyny producent, który potrafił w zalewie tabletów nadal zarabiać na sprzedaży komputerów stacjonarnych i laptopów. Według danych firmy badawczej Gartner, w 201. roku Lenovo opanowało 16,9 proc. rynku. Pomimo gwałtownej ekspansji chińskiego koncernu, na rynku wciąż pozostaje też sprzęt takich popularnych firm jak HP czy Samsung, choć pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że ten ostatni może chcieć wycofać się z polskiego rynku laptopów. Dla tych, którzy ostatnie kilka lat spędzili na bezludnej wyspie i szukają małego, poręcznego komputera do pracy w podróży mamy złe wieści: netbooki nie żyją. Ich miejsce zajęły ultrabooki - wyjątkowo cienkie i lekkie laptopy, charakteryzujące się jednocześnie dużą wydajnością i prawdopodobnie to jednego z nich będziecie chcieli kupić.

Oprócz globalnych zmian na rynku laptopów, sporo wydarzyło się również na polu podzespołów. Wybraliśmy kilka kluczowych, nowoczesnych elementów, o których mogliście nie mieć pojęcia, a które znacznie wpływają na wydajność komputera i warto zadbać, by znalazły się w wybranym przez was modelu.

Obraz
© (fot. Alecv / CC via Wikimedia Commons)

Procesory BGA

Każdy, kto kiedyś własnoręcznie składał komputer stacjonarny kojarzy zapewne gniazda procesorów na płycie głównej, które pozwalały wymienić procesor na nowszy, o ile tylko był on zgodny ze standardem samego gniazda. To samo rozwiązanie stosowane jest w laptopach, choć coraz częściej ustępuje pola nowej technologii - BGA. Jest to nowy rodzaj obudowy procesora, która pozwala na lepsze odprowadzanie ciepła z układu scalonego oraz zmniejszenie przestrzeni zajmowanej przez CPU. Minusem nowej technologii jest przylutowanie procesora na stałe - nie można więc go wymienić. Jednak ręka w górę, kto wymieniał kiedyś procesor w laptopie na nowszy. Gniazdo BGA stosowane jest między innymi z linią procesorów Intel Core i3. i5 oraz w części najmocniejszych układów z linii i7.

Obraz
© (fot. digitalosh via flickr / CC)

Wi-Fi 802.11ac

Zmiany standardów dotknęły również sieci bezprzewodowych. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić laptopa bez obsługi Wi-Fi. Warto jednak przed zakupem zajrzeć do specyfikacji urządzenia, gdzie zobaczymy oznaczenie w jakim standardzie działa moduł sieci bezprzewodowej zainstalowany w komputerze. Przez wiele lat na rynku dominował standard 802.11g, to już jednak zamierzchła przeszłość. Od kilku lat coraz więcej urządzeń działa w dużo szybszym standardzie 802.11n. Zanim jednak na dobre zadomowił się on na rynku, wprowadzono kolejną, jeszcze lepszą technologię 802.11ac. W 201. roku rozwiązanie to ma zostać wprowadzone w praktycznie wszystkich nowych urządzeniach: smartfonach, tabletach, komputerach czy routerach. Standard 802.11ac teoretycznie zapewnia prędkość transmisji do 1300 Mbps, czyli ponad 3 razy większą niż w standardzie 802.11n i niemal 30-krotnie większą niż w 802.11g! W praktyce oczywiście wyniki te są dużo niższe – przy wykorzystaniu jednej anteny (co ma miejsce w większości urządzeń mobilnych)
w
standardzie 802.11ac uzyskamy około 220 Mps, co jednak nadal jest wyższą szybkością niż średnie osiągi dla standardu 802.11n. Układy Wi-Fi wykonane w nowej technologii są też dużo bardziej energooszczędne, dzięki czemu nasz telefon, tablet czy laptop mogą działać dłużej na jednym ładowaniu akumulatora.

Obraz
© (fot. Rochellesinger / CC-BY-SA-2.5)

Dyski SSD

Półprzewodnikowe dyski twarde (SSD, ang. Solid State Drive) to nowa technologia tworzenia pamięci masowych. Zamiast podatnych na uszkodzenia talerzy magnetycznych, na których zapisywane są dane w klasycznych dyskach twardych, technologia SSD wykorzystuje półprzewodnikowe elementy elektroniczne. Dzięki temu dyski są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia w wyniku wstrząsów, zajmują mniej miejsca w obudowie, a przede wszystkim oferują dużo szybszą wymianę danych. Najnowszym pomysłem jest instalowanie dysków SSD na szybkiej szynie PCI Express i zredukowanie ich rozmiarów do wielkości przypominających pamięć RAM. Rozwiązanie to zostało wykorzystane choćby w nowych MacBookach Pro 1. z ekranami Retina. Dzięki temu laptopy zapewniają wyraźnie lepszą wydajność, a ich obudowy są niezwykle cienkie. Niewielki dysk zwalnia również przestrzeń w obudowie, którą można wykorzystać na montaż bardziej pojemnego akumulatora. Jedynym minusem dysków SSD jest cena za 1 GB pojemności, która choć maleje z każdym rokiem, wciąż jest
zdecydowanie większa niż analogiczny współczynnik dla klasycznych dysków HDD.

Obraz
© (fot. Fotolia)

Dwie karty graficzne

Dwaj najwięksi producenci układów graficznych: NVIDIA i AMD w ostatnich latach mocno skupili się na rynku urządzeń mobilnych i opracowali rozwiązania, które znacznie podniosły wydajność komputerów przy jednoczesnym obniżeniu zapotrzebowania na energię. Ci, którzy laptopa traktują jako stacjonarny komputer, służący nie tylko do przeglądania internetu, ale również grania w najnowsze gry komputerowe, powinni rozejrzeć się za modelami wyposażonymi w najnowsze, najbardziej wydajne rozwiązania: układy NVIDIA GeForce GTX serii 800. lub AMD Radeon serii R9 M200. Większość osób korzysta jednak z laptopa jako komputera do pracy, a gry uruchamia sporadycznie lub wcale. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem może być duet kart graficznych - zintegrowany układ pobierający mniej energii oraz wydajne rozwiązanie dedykowane najbardziej wymagającym aplikacjom. Oprogramowanie laptopa zadba o płynne przełączanie między układami, tak by bardziej energochłonny uruchamiany był tylko do najbardziej wymagających zadań, a codzienna praca
odbywała się z dużo mniej wydajnym, ale i energetycznie bardziej oszczędnym elementem.

Obraz
© (fot. SXC.hu)

USB 3.0

Choć standard USB 3.0 obecny jest na rynku już od kilku lat, wciąż wiele urządzeń stosuje przestarzałe złącza USB 2.0. W szczególności producenci laptopów najczęściej decydują się na kilka złączy USB 2.0 i zaledwie jedno lub dwa w technologii USB 3.0. Pomimo tego, warto zadbać, by kupowany laptop posiadał porty USB nowego typu, gdyż zapewniają one nawet 10-krotnie szybszą transmisję danych. Będzie to nieocenione, jeśli przenosicie sporo plików między komputerem a dyskami przenośnymi. Aby jednak wykorzystać możliwości USB 3.0, akcesorium, z którym wymieniamy dane (dysk, pendrive, telefon) również musi być wyposażone w port tego typu. Ostatecznie, USB 3.0 możemy traktować jako inwestycję w przyszłość – złącze jest kompatybilne ze standardem USB 2.0. W praktyce oznacza to, że możemy bez obaw podłączyć do niego akcesoria starszej generacji, a gdy kupimy nowy dysk przenośny z USB 3.0 nasz laptop będzie już gotowy, by skorzystać z wyższych prędkości transmisji danych. Warto tez zaznaczyć, że w lipcu 2013 ogłoszono
kolejny standard USB 3.1, który ma pojawić się w pierwszych urządzeniach w 2015 roku. Jednak bez obaw – będzie on wstecznie kompatybilny z USB 3.0 oraz USB 2.0.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Odłączane ekrany

Najnowszym pomysłem producentów laptopów są konstrukcje przypominające połączenie tabletu i laptopa. Pierwsi na tym polu byli jednak twórcy tabletów. Microsoft marketing swojego tabletu Surface od początku mocno opierał o dołączaną klawiaturę, a akcesoria tego typu można również dokupić właściwie do każdego modelu iPada czy tabletu z Androidem. Pomysł podchwycili producenci laptopów, którzy mają w swojej ofercie komputery z dotykowym ekranem, który możemy odłączyć od komputera i wykorzystać niczym tablet z dużym ekranem. Minusem tego rozwiązania jest system operacyjny, bo choć Windows 8 opiera się na „kafelkach”. i aż prosi się o obsługę w sposób dotykowy, nie jest to pełnoprawny system mobilny. Jeśli jednak nie uważacie tego typu rozwiązań za półśrodki i zamiast 7- czy 10-calowego tabletu wolicie pracować na 13-calowym wyświetlaczu i systemie stworzonym z myślą o klasycznych komputerach, przyjrzyjcie się produktom takim jak HP Spectre X2, Toshiba W30t czy Samsung Ativ Tab 7.

gb/jg/gb

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (266)