Myślisz, że "faceci nie płaczą" to przekonanie wpajane przez ojców? To błąd

Myślisz, że "faceci nie płaczą" to przekonanie wpajane przez ojców? To błąd

Myślisz, że "faceci nie płaczą" to przekonanie wpajane przez ojców? To błąd
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
29.11.2019 01:51, aktualizacja: 09.12.2019 10:36

Nowe badania przeprowadzone przez profesorkę Kristel Thomassin z kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph, pokazały, że to matki, a nie ojcowie utrwalają stereotypy płciowe.

Kanadyjska naukowczyni sprawdzała w swoim badaniu, czy postawy ojców i matek różniły się w niejawnych postawach wobec okazywania smutku i złości przez dzieci obojga płci w wieku 8-12 lat. W sumie przebadano ok. 600 rodziców.

Zaskakujące wyniki

- Rezultaty wskazują, że matki wykazują większą wyrozumiałość wobec wyrażania smutku i złości przez dziewczynki niż przez chłopców. Ojcowie nie wykazywali żadnych preferencji – można przeczytać w artykule na temat tych badań, który ukazał się w "Canadian Journal of Behavioural Science".

Profesorka wyjaśniła, że u dzieci w wieku od 8 do 12 lat kształtują się stereotypy związane z płcią, w tym z emocjami. Wtedy to właśnie słyszą one, że np. "chłopcy nie powinni płakać", a dziewczynki "wyrażać złości". To głęboko zakorzenione przekonanie, które rodzice mogą przekazywać w bezwiedny sposób.

Badaczka podkreśliła jednak, że to nie jest równoznaczne z tym, że rodzice świadomie podzielają wartość takich przekonań.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)