Trwa ładowanie...

MWC 2015: Okrągły telefon lekiem na problem cywilizacji?

Podczas targów Mobile World Congress (MWC), w hali Fira Grand Via miałem okazję zapoznać się z bardzo nieszablonowym telefonem. Pierwsza i jedyna rzecz, która zwróciła moją uwagę to kształt. Mowa bowiem o okrągłym telefonie. Jeszcze kilka lat temu pomyślałbym, że to kolejna Nokia, która stara się zaskoczyć swoimi niekonwencjonalnymi urządzeniami w różnorodnych bardzo wyszukanych kształtach. Nokię jednak już pożegnaliśmy, era wymyślnych komórek minęła, a Monohm prezentuje Runcible.

Share
MWC 2015: Okrągły telefon lekiem na problem cywilizacji?
Źródło: Materiały prasowe
d3ax0ns

Podczas targów Mobile World Congress (MWC) miałem okazję zapoznać się z bardzo nieszablonowym telefonem. Pierwsza rzecz, która zwróciła moją uwagę to kształt - mowa bowiem o telefonie okrągłym. Jeszcze kilka lat temu pomyślałbym, że to kolejna Nokia, która stara się zaskoczyć swoimi niekonwencjonalnymi pomysłami różnorodnych kształtów. Nokię jednak już pożegnaliśmy, era wymyślnych komórek minęła, a firma Monohm na stoisku Firefoxa prezentuje Runcible.

Runcible to, jak nazwano go w hali targów, _ antysmartfon _. Co więcej - nie jest ani smartfonem, ani gadżetem, którego można byłoby wrzucić do worka ze sprzętem wearable (wszelka elektronika, która możemy nosić "na sobie").

Monohm i KDDI zawiązali współpracę w celu realizacji programu WoT (Web Of Things), który skupia się na urządzeniach współpracujących z FirefoxOS, opartym na standardach Open Web z wykluczeniem dodatkowego software'u czy aplikacji. To własnie Monohm jest pomysłodawcą okrągłego smartfona. Runcible odwołuje się do ludzkich potrzeb sprzed ery królujących obecnie smartfonów. Elegancka i wyjątkowa forma urządzenia to nie tylko skuteczna sztuczka, mająca na celu zwrócenie uwagi, ale przede wszystkim zupełnie nowe i trzeźwe podejście do cyfrowego środowiska urządzeń mobilnych.

d3ax0ns

Według pomysłodawcy, Aubreya Andersona, ten smartfon o obudowie wielkości dłoni jest odwzorowaniem modelu życia człowieka w zakresie urządzeń mobilnych sprzed ery smartofnów. Wobec tego, głównym zamysłem Runcible jest zrównoważenie obecności w świecie cyfrowym na korzyść tego realnego. Użyto nawet argumentu "ucywilizowania" naszego zachowania, odstawiając nabytą przez ostatnie lata potrzebę ciągłego uczestniczenia w świecie wirtualnym w taki sposób, aby wrócić do czasów, kiedy środowisko oraz relacje między ludźmi były dla nas ważniejsze niż social media, gierki i e-mail.

Prostota urządzenia zainspirowana została przez potrzeby, które kształtowały się przez wiele lat - sprzęt kieszonkowy, kompaktowy, poręczny. Wyglądem Runcible przypomina kamień lub kawałek drewna, w zależności od obudowy. To kolejny sygnał, mający uświadomić nas, że oprócz cyfr, liczb i danych, otacza nas również natura. Właśnie dlatego też okrągły smartfon nie wyśle alertów czy powiadomień i w ten sposób nie będzie przeszkadzał lub odciągał uwagi właściciela. Środki komunikacji (LTE, WiFi, Bluetooth) oczywiście znalazły swoje miejsce pod obudową, jednak będą dawać o sobie znać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Na pokładzie Runcible znajduje się system FirefoxOS.

Piękna idea, tylko - czy tego właśnie potrzebujemy? Moim zdaniem sam zamysł jest bardzo ciekawy i przede wszystkim zwraca uwagę na jeden z obecnie najważniejszych problemów postępu technologicznego. Uzależniamy się od maszyn w zastraszającym tempie, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, kiedy tak się dzieje. Monohm chce jasno zaznaczyć wagę tego problemu, proponując telefon, który ma służyć tylko do komunikacji. Oczywiście, licze się z tym, że jeśli ktoś chce telefonu tylko do komunikacji, może sobie kupić Nokię 3310, a nie jakieś kółko. Niezniszczalna Nokia jednak nie powiadomi nas o tym, co dzieje się w social mediach i nie posiada dotykowego ekranu, do którego już jesteśmy przyzwyczajeni. Poza tym - wartością dodaną może być sam wygląd. Jak dowiedziałem się na stoisku w hali Fira Grand Via, urządzenie ma nas informować o powiadomieniach dopiero wtedy, kiedy "_ Facebook czy Twitter miałby zaraz wybuchnąć _". Będziemy śledzić rozwój projektu i wrócimy do was z kolejnymi informacjami na temat funkcjonalności
i sposobu użytkowania Runcible.

Podobno telefon ma być wprowadzony do sprzedaży na terenie USA w trzecim kwartale tego roku.

d3ax0ns

_ Sebastian Kupski Barcelona _

d3ax0ns

Podziel się opinią

Share
d3ax0ns
d3ax0ns
Więcej tematów