ycipk-3e2oq7

MWC 2013: Czy Facebook zastąpi w Polsce SMS-y?

Podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie Facebook poinformował, że podejmuje współpracę z 18 sieciami komórkowych w 14 krajach, dzięki czemu abonenci tych sieci otrzymają zniżki na transfer danych przy korzystaniu z Facebook Messengera lub bezpłatny dostęp do usługi. Wśród sieci, z którymi FB ogłosił współpracę nie ma polskich operatorów. Czy działania Facebooka spowodują spadek liczby wysyłanych wiadomości SMS?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MWC 2013: Czy Facebook zastąpi w Polsce SMS-y?
(Thinkstockphotos)
ycipk-3e2oq7

Najnowsze dane rynkowe wskazują na to, że w Polsce Facebook Messenger nie zagraża pozycji SMS-a. Wyniki badania „Komunikacja SMS w Polsce 2012”. przeprowadzonego przez Platformę SerwerSMS.pl świadczą o tym, że pomimo dostępu do bezpłatnych aplikacji komunikacyjnych użytkownicy smartfonów wolą esemesować, niż korzystać z mobilnych wersji Facebooka czy Gadu-Gadu. Warto przytoczyć również wyniki ostatnich badań Deloitte, z których wynika, że smartfony w Polsce służą do wysyłania SMS-ów. Nawet 30 proc. użytkowników tych aparatów wykorzystuje je tylko do wysyłania SMS-ów i do prowadzenia rozmów.

Poza przyzwyczajeniem użytkowników w Polsce do wykorzystywania SMS-a jako środka komunikacji, nieprzemijającej wciąż modzie na wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych sprzyja obawa przez kosztami związanymi z korzystaniem z internetu w smartfonie. Jak wynika z badania Deloitte przeprowadzonego w 1. krajach na świecie, od 26 do 60 procent użytkowników telefonów komórkowych dostało w ciągu ostatniego roku rachunek wyższy niż oczekiwali.

– _ Czy każdy użytkownik smartfona ma konto na Facebooku? Czy jesteśmy pewni, że Facebook przetrwa kolejne lata na telekomunikacyjnym rynku? A może pojawi się jakiś inny, lepszy, bardziej trendy portal społecznościowy, do którego „uciekną” dzisiejsi użytkownicy Facebooka? Tak czy inaczej, jedno jest pewne - niełatwo będzie zastąpić SMS-a, który jest prostym w obsłudze rozwiązaniem komunikacyjnym dostępnym w każdym telefonie komórkowym i smartfonie, bez względu na model, rodzaj i producenta. Uważam, że właśnie dlatego komunikacja SMS należy do ulubionych sposobów komunikowania się Polaków. _ –. powiedział Artur Sadowski, Menadżer ds. Rozwoju, Platforma SerwerSMS.pl

ycipk-3e2oq7

Ważnym czynnikiem hamującym ekspansję komunikatora Facebook Messenger jest poziom umiejętności obsługi smartfonów prezentowany przez ich użytkowników. Co prawda Facebook stara się upraszczać aplikacje na smartfony i tablety, ale w dalszym ciągu dla wielu użytkowników obsługa tego oprogramowania to spore wyzwanie.

– _ Silna pozycja SMS-ów w Polsce i innych krajach bierze się z prostoty rozwiązania, które jest skuteczne i umożliwia szybkie przekazanie informacji. 160 znaków, które użytkownik ma do dyspozycji pozwala na zwięzłe i czytelne sformułowanie myśli, co wpływa pozytywnie na jakość komunikacji _ –. komentuje Artur Sadowski.

W Polsce SMS od początku cieszy się ogromną popularnością, a liczby wysłanych komunikatów z roku na rok wciąż rośnie. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 201. roku Polacy wysłali 52 miliardy SMS-ów, natomiast Główny Urząd Statystyczny podał, że wysłano niemal 56 miliardów krótkich wiadomości tekstowych. Statystyczny Polak wysłał w ubiegłym roku ponad 1000 wiadomości SMS.

Dane dotyczące popularności mobilnych komunikatorów pochodzące z naszego raportu porównane z wynikami badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych dla firmy Acision w styczniu 201. roku ujawniają podobieństwa między Polakami i Amerykanami. Zdecydowana większość (91 proc.) użytkowników smartfonów w USA mających dostęp do aplikacji mobilnych aktywnie esemesuje, a prawie dwie trzecie z nich (65 proc.) nie wyobraża sobie życia bez krótkich wiadomości tekstowych.

ycipk-3e2oq7

Zobacz: Jak wybrać golarkę elektryczną dla prawdziwego mężczyzny?

Samsung Galaxy S III - świetny smartfon w supercenach! Sprawdź oferty!

Polub WP Tech
ycipk-3e2oq7
ycipk-3e2oq7
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3e2oq7