MP3 ostrzeże o zbyt głośno odtwarzanej muzyce

MP3 ostrzeże o zbyt głośno odtwarzanej muzyce

MP3 ostrzeże o zbyt głośno odtwarzanej muzyce
28.09.2009 12:00, aktualizacja: 28.09.2009 13:13

Komisja Europejska proponuje, by na przenośnych odtwarzaczach muzycznych znalazły się ostrzeżenia o zagrożeniu dla zdrowia, jakie niesie niewłaściwe lub nadmierne użycie takich urządzeń

Producenci odtwarzaczy mają umieszczać na swoich produktach informacje o szkodliwym wpływie długotrwałego słuchania głośnej muzyki na słuch lub wyposażyć urządzenia w systemy alarmowe, uruchamiające się w wypadku przedłużającego się czasu użycia "empetrójki". Domyślny poziom głośności urządzeń odtwarzających ma wynosić 8. decybeli (wartość natężenia dźwięku uznawana za bezpieczną jeśli ze sprzętu korzysta się przez 40 godzin tygodniowo). Użytkownik będzie mógł pominąć to ograniczenie i podkręcić głośność odtwarzacza; KE wymaga jednak, by został on wcześniej ostrzeżony o ryzyku.

Obraz
© (fot. IDG)

Niektóre z odtwarzaczy dostępnych obecnie w sprzedaży wyposażone są w tego typu podstawowe zabezpieczenia - np. w iPodach domyślnie włączone jest ograniczenie poziomu głośności.

Komisja przedstawi swoje propozycje wytwórcom sprzętu. Firmy będą mieć czas na dostosowanie technologii produkcyjnych do nowych wymogów, tak by zgodne z nimi urządzenia trafiły na rynek już za dwa lata.

Postulaty KE są rezultatem ubiegłorocznych badań unijnego komitetu naukowego, z których wynika, że 5-1. procent użytkowników odtwarzaczy MP3 ryzykuje trwałym uszkodzeniem słuchu. Eksperci Komisji Europejskiej oszacowali, że każdego dnia muzyki z przenośnych odtwarzaczy słucha od 50 do 100 milionów Europejczyków i ostrzegli, że dłuższy czas słuchania muzyki przez słuchawki grozi utratą słuchu po pięciu latach.

Przenośne urządzenie grające może wytworzyć dźwięk o natężeniu od 80 do 115 decybeli. Słuchawki - przenosząc dźwięk bezpośrednio do ludzkiego ucha - zwiększają realny poziom hałasu o kolejne 7-9 dB. Przekroczeniem unijnych limitów hałasu w miejscu pracy jest już słuchanie muzyki z MP3 o natężeniu dźwięku większym niż 89 decybeli przez zaledwie pięć godzin tygodniowo. Młodzi ludzie wiedzą o konsekwencjach zbyt głośnego słuchania muzyki, ale nic sobie z tego nie robią.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)