Mozilla szykuje mobilnego Firefoksa

11.10.2007 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fundacja Mozilla zapowiedziała, iż zamierza wkrótce rozpocząć prace na przeznaczoną dla urządzeń przenośnych przeglądarką internetową Mobile Firefox. Organizacja co prawda już wcześniej pracowała nad podobną aplikacją - o nazwie Minimo - jednak jej przedstawiciele przyznają, że projektowi temu nie poświęcali zbyt dużo uwagi...

Fundacja zatrudniła właśnie dwóch nowych developerów, którzy będą odpowiedzialni za koordynowanie prac na "mobilnym" Firefoksem - są to Christian Sejersen ( do niedawna zatrudniony w Openwave Systems ) oraz Brad Lassey ( który wcześniej pracował w dziale badań i rozwoju koncernu France Telecom ). Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że przeglądarka ma być gotowa za 12 do 24 miesięcy ( bardziej konkretny termin premiery ma zostać ogłoszony za kilka miesięcy ).

Przedstawiciele Mozilli mówią, że do rozpoczęcia prac nad taką aplikację zainspirowała ich ogromna popularność... iPhone'a. _ "Okazało się, że klienci są bardzo zainteresowani rozwiązaniami, które maksymalnie ułatwią im wygodne przeglądanie stron internetowych na urządzeniach przenośnych. Jeśli ktoś miał co do tego wątpliwości, to premiera iPhone'a chyba je rozwiała" _ - komentuje Mike Schroepfer z Fundacji Mozilla.

Proces tworzenia nowej mobilnej przeglądarki będzie ściśle związany z powstawaniem Mozilla2 - nowej wersji platformy, na której zbudowany jest Firefox. Schroepfer zapowiada, że będzie ona gotowa na początku 2009 r. Przedstawiciel Fundacji zastrzega też, że na razie nie zdecydowano, dla jakich mobilnych systemów będzie przeznaczony Mobile Firefox.

Warto wspomnieć, że Mozilla ma już w swojej ofercie przeglądarkę internetową dla urządzeń mobilnych - jest to aplikacja o nazwie Minimo ( kilka miesięcy temu pojawiło się jej nowe wydanie ). Program przeznaczony jest dla systemu Windows Mobile - jednak przedstawiciele Fundacji przyznają, iż projekt ten nie był nigdy dla nich priorytetowy ( już kilka miesięcy temu główny programista Minimo zapowiadał, że nie zamierza poświęcać zbyt wiele czasu na rozwijanie tego programu ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)