Mózgi nastolatków cierpiących na otyłość posiadają uszkodzenia

Mózgi nastolatków cierpiących na otyłość posiadają uszkodzenia

Mózgi nastolatków cierpiących na otyłość posiadają uszkodzenia
Źródło zdjęć: © 123RF
02.12.2019 16:22

Badacze z Uniwersytetu w Sao Paulo stwierdzili, że nastolatkowie zmagający się z otyłością mają mniejszą ilość tak zwanej istoty białej w swoich mózgach. Są to skupiska wypustek nerwowych znajdujące się w strategicznych częściach mózgu.

Bertolazzi i jej współpracownicy doszli do tego wniosku po przeanalizowaniu skanów MRI 59 otyłych nastolatków i porównaniu skanów z 61 zdrowymi nastolatkami w wieku od 12 do 16 lat.

Zmiany w mózgu

Uszkodzenia wykryte przez naukowców mają korelację z hormonami, takimi jak leptyna i insulina. Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za regulacje apetytu i zapasów tłuszczu, a jeśli organizm uodporni się na niego to nadal będzie wyzwalał głód pomimo wystarczających zapasów tłuszczu. Drugi pozwala kontrolować poziom cukru we krwi. Otyłość może także powodować oporność na insulinę, a tym samym zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

- Zmiany w mózgach nastolatków były związane z obszarami odpowiedzialnymi za kontrolę apetytu, funkcji poznawczych i emocji – powiedziała Pamela Betolazzi, współautorka badania.

Bertolazzi powiedziała, że dalsze badania będą musiały wykazać, czy dolegliwości są spowodowane zmianami strukturalnymi w mózgu, a także ustalić czy da się odwrócić ten proces.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)