Trwa ładowanie...
ycipk-27t2c1

Mózgi nastolatków cierpiących na otyłość posiadają uszkodzenia

Badacze z Uniwersytetu w Sao Paulo stwierdzili, że nastolatkowie zmagający się z otyłością mają mniejszą ilość tak zwanej istoty białej w swoich mózgach. Są to skupiska wypustek nerwowych znajdujące się w strategicznych częściach mózgu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadwaga i otyłość to światowy problem.
Nadwaga i otyłość to światowy problem. (123RF)
ycipk-27t2c1

Bertolazzi i jej współpracownicy doszli do tego wniosku po przeanalizowaniu skanów MRI 59 otyłych nastolatków i porównaniu skanów z 61 zdrowymi nastolatkami w wieku od 12 do 16 lat.

Czytaj też: Naukowcy odkryli sposób na pozbycie się głodu. Zaskakujące wyniki badań

Zmiany w mózgu

ycipk-27t2c1

Uszkodzenia wykryte przez naukowców mają korelację z hormonami, takimi jak leptyna i insulina. Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za regulacje apetytu i zapasów tłuszczu, a jeśli organizm uodporni się na niego to nadal będzie wyzwalał głód pomimo wystarczających zapasów tłuszczu. Drugi pozwala kontrolować poziom cukru we krwi. Otyłość może także powodować oporność na insulinę, a tym samym zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

- Zmiany w mózgach nastolatków były związane z obszarami odpowiedzialnymi za kontrolę apetytu, funkcji poznawczych i emocji – powiedziała Pamela Betolazzi, współautorka badania.

Bertolazzi powiedziała, że dalsze badania będą musiały wykazać, czy dolegliwości są spowodowane zmianami strukturalnymi w mózgu, a także ustalić czy da się odwrócić ten proces.

Czytaj też: Niemcy. Plastik w organizmach niemal wszystkich dzieci

ycipk-27t2c1

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-27t2c1

ycipk-27t2c1
ycipk-27t2c1