Trwa ładowanie...

Morświny zabite w Bałtyku. Niemiecka marynarka wysadziła miny z II wojny światowej

18 morświnów zginęło po tym, jak niemiecka marynarka wysadziły miny z okresu II wojny światowej. Wiele wskazuje na to, że tragedii dało się uniknąć.
Share
Morświny zginęły w Bałtyku
Morświny zginęły w BałtykuŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d3br025

Jak informuje organizacja Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU), niemiecka marynarka wysadziła 42 miny. Aż 39 znajdowało się na terenie morskiego rezerwatu. Do zdarzenia doszło w cieśninie Bełt Fehmarn (między Danią i Niemcami) w trakcie ćwiczeń NATO.

- Każda mina wyrwała krater szeroki na pięć metrów i głęboki na 1,5 metra. Wszystkie zwierzęta w promieniu 10 do 30 metrów zostały zabite - napisał w oświadczeniu szef NABU Leif Mueller, cytowany przez PAP.

W wyniku detonacji życie straciło 18 morświnów.

d3br025

Zobacz też: Asteroida uderzy niebawem? NASA ostrzega: "Zagrożenie jest realne"

Organizacja NABU oskarża niemiecką marynarkę o naruszenie przepisów. Wysadzenie min na terenie rezerwatu powinno być wcześniej skonsultowane z instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska.

Zdaniem organizacji, Bundesmarine wykorzystała ćwiczenia NATO jako pretekst do szybkiego i taniego pozbycia się zalegających min. NABU przypomina, że ich lokalizacja znana była od 2016 roku.

"Rząd tłumaczy swą decyzję koniecznością zdetonowanie starej broni podczas manewrów NATO, ponieważ wysadzanie min musiało być autoryzowane przez strukturę Sojuszu odpowiedzialną za takie działania" - informuje PAP.

Czytaj też: Morświn kalifornijski wyginie jeszcze w tym roku. Zostało tylko kilka okazów "morskiej krówki"

d3br025

Podziel się opinią

Share
d3br025
d3br025
Więcej tematów