Mobilna bankowość ma kolejny problem

Mobilna bankowość ma kolejny problem

Mobilna bankowość ma kolejny problem
Źródło zdjęć: © SXC.hu
01.07.2015 10:47, aktualizacja: 01.07.2015 13:32

Bankowość mobilna i zakupy online zyskują coraz większą popularność. Zgodnie z najnowszymi raportami 58% Polaków używa smartfonów, a 21% z nich korzysta z bankowości mobilne. Hakerzy stosują różne sposoby, aby wyłudzić pieniądze od internautów, począwszy od fałszywych SMS-ów, poprzez ransomware (oprogramowanie do wyłudzenia okupów za przejęte i zaszyfrowane dane użytkowników), aż po zdalne przejęcie kontroli nad przelewami w procesie mTAN.

Badania przeprowadzone przez ekspertów G Data wykazały, że ponad 50 procent szkodliwego oprogramowania atakującego Androida dotyczy wyłudzeń finansowych. Analitycy odkryli w pierwszym kwartale 2015 roku ponad 440 000 nowych złośliwych robaków na ten system operacyjny. To oznacza, że co 18 sekund następuje nowy atak malware na urządzenia pracujące pod jego kontrolą. G Data Moblie Malware Raport podsumowuje najistotniejsze trendy cyberprzestępstw i przedstawia prognozy na bieżący rok.

- Wykorzystanie smartfonów i tabletów w bankowości online szybko rośnie. Dzięki dominującej pozycji na rynku system operacyjny Android zainteresował cyberprzestępców. Dlatego hakerzy rozwijają i rozpowszechniają złośliwe oprogramowania związane z bankowością internetową, takie jak trojany bankowe szczególnie dla tej platformy - mówi Christian Geschkat, G Data Mobile Solutions Product Manager. - Spodziewamy się również znaczącego wzrostu ataków malware dla systemów Android w tym roku.

Obraz
Obraz

Bankowość mobilna przewiduje szybki wzrost. Ma to również wpływ na złośliwe oprogramowanie na systemy Android. Eksperci bezpieczeństwa G Data ustalili, że co najmniej 50 procent złośliwego oprogramowania ma podłoże finansowe i zawiera trojany bankowe.

Wzrost mobilnego szkodliwego oprogramowania w pierwszym kwartale 2015 roku

Eksperci G Data zidentyfikowali 440 267 nowych ataków malware na systemy Android w pierwszym kwartale 2015 roku. Liczba nowego złośliwego oprogramowania wzrosła o 6,4 procent w porównaniu do czwartego kwartału w 2014 roku (413 871). W porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku (363 153), wzrost wynosi 21 proc.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Google Photos stwierdziło, że dwoje ludzi to... goryle

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)