Trwa ładowanie...
d4ey7c4
CHIP
Wiadomości

Miniaturowe roboty-mrówki są w stanie... ukraść dwutonowy samochód!

To zdumiewające jak robotyka cały czas się rozwija. Nie jest jednak powiedziane, że najpotężniejsze i najbardziej funkcjonalne roboty to te wielkie o humanoidalnej budowie. Spójrzcie ile potrafią dokonać? zwykłe mrówki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miniaturowe roboty-mrówki są w stanie... ukraść dwutonowy samochód!
(YouTube)
d4ey7c4

To zdumiewające, w jaki sposób rozwija się robotyka. Nie jest jednak powiedziane, że najpotężniejsze i najbardziej funkcjonalne roboty to te wielkie o humanoidalnej budowie. Spójrzcie ile potrafią dokonać... zwykłe mrówki.

Naukowcy z uniwersytetu w Stanford zbudowali małe roboty, które potrafią ze sobą współpracować. Dzięki temu, wspólnym wysiłkiem, są w stanie przesuwać obiekty, które są od nich tysiące razy cięższe. Jak zauważycie na poniższym klipie wideo, te maleństwa ważą raptem 10. gramów, a mimo tego są w stanie "ukraść" dwutonowy samochód.

d4ey7c4

Inspiracją dla inżynierów były mrówki, które również są w stanie przenosić ciężary wielokrotnie masywniejsze od nich samych. Nie bez znaczenia były też zdolności gekonów do wspinania się po ścianach. Mechanizm ten również był inspiracją podczas konstruowania robotów.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Szukasz dobrego komputera z Linuxem na pokładzie?

d4ey7c4

Podziel się opinią

Share

d4ey7c4

d4ey7c4
Więcej tematów