Trwa ładowanie...
d1vwgar

Milionerzy: pytanie o małżeństwo morganatyczne za 40 000 zł. Znalibyście odpowiedź?

W ostatnim odcinku "Milionerów" padło pytanie o małżeństwo morganatyczne warto 40 000 złotych. Uczestnik zaryzykował. A czy wam udałoby się prawidłowo odpowiedzieć na pytanie? Sprawdźcie swoją wiedzę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Milionerzy: sprawdźcie swoją wiedzę i poznajcie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania odcinka
Milionerzy: sprawdźcie swoją wiedzę i poznajcie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania odcinka (Materiały prasowe, Fot: Cezary Piwowarski/TVN)
d1vwgar

W środowym odcinku teleturnieju "Milionerzy" padło pytanie za 40 000 zł o małżeństwo morganatyczne. Uczestnik był w posiadaniu wszystkim kół ratunkowych, jednak nie skorzystał z nich i po zastanowieniu się podał poprawną odpowiedź. Pytanie brzmiało:
Kto zawarł małżeństwo morganatyczne, czyli z lewej ręki?

  • Kazimierz Marcinkiewicz
  • Kazimierz III Wielki
  • Andrzej Łapicki
  • Robert Biedroń

Poprawną odpowiedzią jest odpowiedź B - Kazimierz III Wielki, który w 1356 roku zawarł małżeństwo morganatyczne z Krystyną Rokiczanką.

Sprawdźcie swoją wiedzę w grze "Milionerzy" na urządzenia mobilne

d1vwgar

Co to jest małżeństwo morganatyczne?

Małżeństwo morganatyczne to związek zawarty przez członka rodu arystokratycznego lub dynastii panującej z osobą będącą niższego stanu. Po zawarciu związku nie uznaje się awansu społecznego, tak więc ani kobieta, ani dzieci z tego związku nie mają prawa do tytułu szlacheckiego.

Pochodzenie nazwy "morganatyczne" nie jest do końca jasne i etymolodzy widzą kilka ich źródeł. Łatwiej wyjaśnić pochodzenie określenia "z lewej ręki" lub "leworęczne". Podczas zaślubin małżonek podawał pannie młodej lewą dłoń zamiast tradycyjnie prawej, co miało podkreślić wyjątkowość zawartego związku.

Zadaliśmy Polakom pytanie za milion. Zobaczcie, co odpowiedzieli

d1vwgar

Podziel się opinią

Share
d1vwgar
d1vwgar
Więcej tematów