Trwa ładowanie...
ycipk-1hstco

Milionerzy: pytanie o Florence Nightingale warte 75 tys. zł.

Pytanie o Florence Nightingale, które usłyszał pan Leszek w ostatnim odcinku "Milionerów" sprawiło uczestnikowi niemałe trudności. Zobaczcie, jak ostatecznie poradził sobie uczestnik programu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Milionerzy. Kolejny odcinek pełen emocji
Milionerzy. Kolejny odcinek pełen emocji (Materiały prasowe, Fot: Cezary Piwowarski/TVN)
ycipk-1hstco

Pan Leszek dobrze radził sobie przez większą część gry, jednak kiedy usłyszał pytanie za 75 tys. zł miał do dyspozycji już tylko jedno koło ratunkowe. Od razy zdecydował się z niego skorzystać. Pytanie brzmiało:
W jakiej wojnie wzięła udział jako pielęgniarka prekursorka tego zawodu Florence Nightingale?

  • w wojnie stuletniej
  • w wojnie krymskiej
  • w II wojnie światowej
  • w wojnie w Wietnamie

Uczestnik skorzystał z koła ratunkowego "pół na pół" i pozostały mu dwie odpowiedzi - B i D. Gracz zaryzykował stawiając na odpowiedź D, jednak okazało się to błędem. Wy również możecie spróbować swoich sił w mobilnej grze "Milionerzy" - do pobrania tutaj

ycipk-1hstco

Florence Nightingale i wojna krymska

Poprawną odpowiedzią na pytanie była odpowiedź B - Florence Nightingale brała udział w wojnie krymskiej. Florence Nightingale była pielęgniarką i uważana jest za prekursorkę tego zawodu. Nightingale zyskała sławę, pełniąc funkcję przełożonej pielęgniarek podczas Wojny Krymskiej (1853-1856), kiedy organizowała opiekę nad rannymi żołnierzami. Dzięki działalności jej i 37 innych kobiet śmiertelność w szpitalach na froncie spadła z 40 proc. do zaledwie kilku.

W 1860 r. Nightingale położyła podwaliny pod profesjonalną opiekę pielęgniarską, zakładając swoją szkołę pielęgniarską w szpitalu St Thomas 'w Londynie. Była to pierwsza świecka szkoła pielęgniarska na świecie, a obecnie jest częścią King's College London.

Zobacz też: Zadaliśmy Polakom pytanie za milion. Zobaczcie, co odpowiedzieli

ycipk-1hstco

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1hstco

ycipk-1hstco
ycipk-1hstco